Poradna

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány.  Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.


Stařecká demence

21.8.2013 | Martina

Dobrý den, máme babičku 83let, bydlí sama v rodinném domku. Za poslední rok zhoršení zdr. i psych. stavu, zdr. stav pořešen, ale Dr. zjistil stařeckou demenci. MMSE test 11 bodů, test hodin chybný. Měli jsme problém babičku vůbec k obvodnímu lékaři dostat, tvrdí, že je naprosto v pořádku a že není blázen, že jí to stále myslí. Občas ano, občas je to horší. V jejím věku to je normální,že zapomíná, ale týká se to už důležitých věcí, např.myslí si, že má eletřinu/ale má plyn, že jí někdo schovává věci, obviňuje rodiče, že jí sebrali dům(před 10lety ho nechala na ně přepsat). Do domova důchodců nechce, a i když k ní chodíme cca 1x denně tak je to dle Dr. málo a potřebovala by dohled. I když by to bylo nejlepší řešení, nemůžeme si ji vzít bohužel k sobě, rodiče bydlí s druhou babičkou, o kterou se mamka stará a my jako vnoučata bydlíme daleko.Nikoho jiného z rodiny nemá.Veškerá další vyšetření na neurologii atd. odmítá s tím, že jí nic není a vždy se naštve a nemluví s námi. Fyzicky je na tom dobře, uklidí si, uvaří, postará se o sebe. My jí chceme pomoct, ale ona nás už úplně odmítá a vše si nechává zařizovat od cizích lidí, od sousedů atd...Už nevíme, co máme dělat, abychom ji přesvědčili, že to děláme pro ní...Děkuji.
Omlouvám se, ještě jsem zapomněla říct, že do pečovatelského domu babička nechce ani za nic.

Sousedi nejsou pro vaši babičku cizí lidi, pokud jsou ochotni ji pomoci, proč ne, jestliže souhlasí, navíc bydlíte-li daleko. Má babička vyřešený příspěvek na péči? Má zavedenou pečovatelskou službu? Nebo toto převzali sousedi? Odmítá-li neurologické vyšetření, je to třeba respektovat, ostatně co nového byste od vyšetření očekávali? Zkuste nejdřív se zamyslet nad problematikou pohledem otázek.


Family Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: