Poradna

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány.  Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.


soužití

10.4.2011 | Marie

Prosím, poraďte mi. Jedná se o můj vztah s maminkou, která bydlí v bytě - přes dvůr. Maminku trápí zapomínání, je jí 80 let. Ve chvílích, kdy si to uvědomuje má vztek na vše a já většinou bývám blízko. Její situaci se snažím chápat, stokrát si říkám, že vše zvládnu s naprostým klidem, ale pokaždé se mi to nedaří, nechám se vyprovokovat a říkám slova, která mě následně mrzí. A tak to jde pořád dokola. Poslední dobou mě děsí realita, že začínám před maminkou "utíkat" a při setkání už čekám nepříjemné zážitky. Jak dosáhnout pokojného soužití a jak zvládnout sebe sama?

Je asi zbytečné psát o tom, že vaše maminka je vážně nemocná a choroba se pravděpodobně jmenuje demence. Nemoc má progresivní charakter, bude se zhoršovat. Což zřejmě po racionální stránce tušíte a snažíte tak trochu "pštrosí politikou" problém zamést pod koberec. Nedá se nic dělat, abyste mohla zvládnout sebe sama, bylo by vhodné zjistit bližší informace o chorobě maminky, co jí čeká, následně co vás. Ne každý člověk je schopen emocionálně unést náročnou situaci, chování pečujícího se mění, začíná se chovat zlobně, pak mohou následovat pocity viny. Nezvládnete-li situaci sama - nepíšete o žádných rodinných příslušnících, začínáte být na mámu "alergická", pak je vhodné obrátit se na profesionální pomoc, na terénní služby a péči rozdělit. V některých případech trvalého soužití závislé osoby a pečujícícho (aniž by se jednalo o progresivní chorobu) může dojít k podobné situaci


Život bez bariérFamily Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: