Poradna

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány.  Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.


Snacha se stara o tchyni a tchana

10.6.2016 | Jana

Dobrý den.Píšu za maminku,která už neví kudy kam.Stara se o tchyni a tchana,kteri se umi obleknout,vycurat i najist sami,jsou chodici.Neumi se orientovat na uradech,u lekare.Vyjadrovaci schopnosti velmi klesly.Uklid je pro ne velmi namahavy a vareni rovnez.Nikam nechodi,nejvys na zahradu.Jsou popleteni,hygiencke navyky slabe a nedaji si rict.Maji jen jednoho syna,zije ve vzdalenosti hodinu jizdy autem(po dalnici 35min).Druhy syn(muj otec) zemrel pred 20lety.Ve vesnicici kde zijou,zbyla jen ma mamka (jejich snacha).I kdyz nemusi a v zivote s nema nevychazeli moc dobre,chodi za nema a dela jim co potrebuji.Prarodice zijou v jejim dome,mamka v jinem dome o par ulic dal.Mammka nema auto ani pritele,je na vesere nakupy a vyjizdky do mesta sama.Obsatarava jim leky,vyzvedava v lekarne a doprovazi taxikem prarodice k lekarum.Plati jim obedy ze skolni jidelny,chodi jim platit inkaso a dela male nakupy(co unese v rukou,bez auta na nic).Uklizi jim a dba na jejich hygienu.Alr je to pro ni vycerpavajici a narocne.Tezko se s nema da kolikrat i domluvit.Zadost o prispevek byl zamitnut .Na babicku dostala trn nejnizsi a na dedu nic.Predevcirem na nindeda fyzicky zutocil a slovne ji take nesetril.Mamka od tama utekla a nevi co to melo znamenat.Zrejmne pocinajici demence?(deda 87let,babicka 82let).Jejich syn za nima prijede jednou za tri tydny na jedno odpoledne,priveze jim karton mlicek a rizek s bramborou,nenapadne ho s manzelkou pouklizet,prevleknout periny(coz jim mamka dala za ukol) atd.A odjedou.Strejda jeste chodi do prace a starat se o ne nemuze,ale prece by mel jezdit casteji.Rekl ,ze nebude,ze ma svoje.Do domova duchodcu jit nechteji a zaplatit pecovatelskou sluzbu neni resenim,protoze se s enma tezkou na vsem domlouva a utekla by po prvni smene.Otazka zni,kdo se musi o babicku s dedou postarat?Syn nebo snacha,ktera zije kousek a babicka s dedou zijou na vecne bremeno v jejich dome.Zohlednuje se to nejak?Neptam se na vyzivovaci povinnost(penize maji).Nebo pece pripada na vnoucata?dekuji

Morální povinnost starat se o své rodiče je na dětech, což nemusí zajistit fyzicky samy, ale mohou jim zajistit pomoc, dle potřeby jejich stavu. Ve vašem případě se jedná o vaši maminku - snachu, která dobrovolně převzala na sebe tuto starost. Příspěvek na péči byl i v odvolání zamítnut? Obtížně hodnotit váš teoretický rozklad, že pečovatelská služba by utekla po první směně - nezkusily jste její pomoc. Zkuste se domluvit případně i s praktickým lékařem rodičů. (TT)


Family Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: