Poradna

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány.  Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.


Senior s agresivní demencí a paranoiou

30.1.2014 | Jana

Dobrý den,
otec 77 let trpí dlouholetou cukrovkou, s ní spojenou postupnou ztrátou zraku a přestože ho nelze dostat na psychiatrické vyšetření, pravděpodobně již i paranoiou a demencí. Z dříve milujícího otce se stal vulgární agresivní člověk plný nenávisti k životu a lidem. Je chorobně fixovaný na svého kocoura, o jiné denní činnosti než péči o něj již prakticky nemá zájem. Jeho družka 79 let špatně chodí, je zcela podřízena a "papouškuje" vše, co otec řekne, i když jsou to nesmysly nebo třeba sprosté nadávky.
Žijeme ve velkém starém domě se zahradou, jsem dcera 35let, moje sestra se o otce dlouhodobě nezajímá. Otec s družkou si uvaří a vyperou, avšak úklid tak velkých prostor již nezvládají. Zajišťovala jsem jej dlouhá léta já, stejně tak pomoc s těžšími pracemi, např. na zahradě. Otec mne však již několik let za tuto péči velmi agresivně slovně napadá, je přesvědčen, že jej a družku terorizuji, vyhání mě velmi brutálně z domova. Při posledním konfliktu mne napadl, začal se se mnou rvát, opět mi velmi sprostě nadával a vyháněl z domu. Konflikt vznikl tak, že nemocný kocour pokálel koberce v hale i obýváku, špatně vidící starci to rozšlapali po bytě, já vše vyčistila, ale chtěla jsem otci zabránit vzít si nemocné zvíře do postele. Přivolaní policisté mi řekli, že protože je otec majitelem domu, nemohu dělat vůbec nic, a musím se vystěhovat. majitel domu má prý právo v něm mít i výkaly a špínu. Odstěhuji se, právě kupuji byt, protože jsem s nervy v koncích a mám i náročné zaměstnání, tíží mne však, že zde oba zůstanou zcela bez pomoci.
Nebudou si schopni uklidit, zapomínají puštěnou vodu, plyn v karmě apod., kočičí výkaly či zvratky (kocour je dlouhodobě nemocný) na kobercích nevidí, dům se špatně vytápí a otec si nedal říci s výměnou starého uhelného kotle za nový plynový. Samozřejmě si nepřipouští, že by cokoli nezvládal, nebo že by byl duševně nemocný. Jen mne pomlouvá u sousedů, že je vykořisťuji a terorizuji, přestože jsem většinu dnů i o víkendech v práci. Již s oběma starci z nutnosti ani nemluvím ani se s nimi snažím příliš nevidět, nevařím si, na nic jim nesahám, pouze si vždy mlčky v kuchyni zaliji čaj a tiše se postarám o to, co je třeba, protože jinak než sprostě již se mnou ani nemluví, jen křičí.
Nevím, kam se obrátit pro radu, otec do domu ani nepustí kohokoli zvenčí, takže pečovatelka či hospodyně je vyloučena. Mám strach, že tu zůstanou ve špíně a zvířecích výkalech, v zanedbaném domě a bez hygieny, a že se jim něco stane, podpálí dům, udusí se plynem... Nedokážu se smířit s tím, nechat je zde zcela bez pomoci jen na základě nějakého majetku. Co mohu dělat? Lze nějak zajistit pravidelné kontrolní návštěvy sociálního pracovníka? Obávám se, že otec ke mně vlivem svého bludu chová již takovou nenávist, že ani mne již do domu po vystěhování nepustí a nikoho jiného již nemá.Jsem utrápená a neustálý dlouholetý stres a strach se podepisují na mém fyzickém zdraví. Děkuji předem za odpověď a snad i za radu.

Jedná se dlouhodobou záležitost, lze zvážit návrh k soudu ohledně omezení způsobilosti k právním úkonům s případným stanovením opatrovníka, s upřednostněním veřejného.


Family Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: