Poradna

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány.  Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.


schizofrenie

23.4.2012 | Nikola

Dobry den vazena pani doktorko, chtela bych se zeptat ohledne me babicky(82), ktera trpi halucinacemi a nyni i bludy(hlasy ji naseptavaji o nas clenech rodiny, ze se mezi sebou hadame, ji samotnou ponizuji, prip. prikazuji, co ma delat). Psychiatr nasadil Zolafren(tedy lek na schizofrenii?). Nemuze se vsak jednat o starec. demenci? Predpokladam, ze ke stanoveni diagnozy je treba komplexnejsiho vysetreni, ktere si nemyslim, ze bylo provedeno. Kazdopadne v pribal. letaku daneho leku je, ze neni vhodny pro starsi pacienty s demenci(pokud by tedy doslo k zamene diagnoz, mohlo by dojit k fatalnim nasledkum-omlouvam se za neduveru, ale zijeme na mensim meste, kde vyber lekare je znacne omezen). Ale pokud dovolite, hl.by me zajimalo, jde-li skutec.o schizofr., jak se k babicce chovat behem jejich halucinaci. Napr.se stava, ze chce volat policii na "dane osoby", ktere ji pronasleduji. Vim, ze je zbytecne a nemozne dotycneho presvedcovat o jine realite, nez je ta jeho, zaroven se v literat. udava, ze neni treba nemocneho utvrzovat v jeho presvedcenich. Jak se tedy zachovat? Mnohokrat predem dekuji za Vasi odpoved.
Nikola

Zvažujete-li, zda se u babičky jedná o demence, z čeho tak soudíte? Je přítomna hrubší porucha paměti? A chování je pod vlivem spíše poruchy paměti, to by se jednalo pravděpodobně o demenci. Anebo v centru patologického obrazu jsou halucinace a bludy a poruchy paměti nejsou zase tak podstatné? Jak sama jste se dočetla, může dojít k fatálním důsledkům při nevhodné medikaci. Neboť Olanzapin /ve vašem případě s názvem Zolafren/ není schválen pro léčbu psychózy a poruch chování souvisejících s demencí a není doporučen k podávání u této skupiny pacientů z důvodu zvýšené incidence mortality /smrti/ a zvýšeného rizika cerebrovaskulárních příhod. Takže fakt, zda babička trpí nebo netrpí demencí, je dost podstatný. Domnívám se, že dominující je psychotická symptomatologie, bez demence a úvod do léčení by mohl zdát přiměřený. Jen je potřeba terapii řádně vytitrovat, zbytečně nezvyšovat dávkování, podívat se, jaké další léky ještě užívá, jakými dalšími chorobami trpí, zvážit, zda uvedený lék není pro babičku až příliš rizikový.


Family Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: