Poradna
Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány. Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.
Rada
8.1.2012 | Miroslav Ševčík
Dobrý den,
Můj otec byl před cca rokem odvezen do nemocnice a následně do několika léčeben dlouhodobě nemocných. Je po mozkové mrtvici a nemůže chodit, mluvit a celkově se o sebe sám nedokáže postarat. Je 15 let rozvedený a celou dobu se nestaral jak o svoje děti tak i manželku. Shodou okolností stále bydlel až do odvozu do nemocnice na stejné adrese jako jeho bývalá manželka (moje matka), která za něj platila nájem protože nepracoval a měl dluhy. Důchod mu zamítli.
Teď nastala situace, kdy ho všechny léčebny odmítli, protože za něj nikdo neplatí výdaje a matce oznámili, že jej přivezou zpět na adresu. Matka se o něj nemůže a nechce starat, chodí do práce a má nemocnou matku. Já jako jeho dítě o něj pečovat také odmítám, protože pro nás nikdy nic dobrého neudělal.
Chci se zeptat, zda opravdu můžou takového pacienta přivézt zpět na adresu bez jistoty, že se o něj někdo bude starat? A je nějaký postup jak se bránit?
Předem děkuji za odpověď,
S pozdravem
Miroslav Ševčík
Pacienta nelze převést do prostředí, kde není zajištěna péče. Ovšem zajistí-li v jeho trvalém bydlišti sociální oddělení nemocnice přiměřenou pomoc, tak není vyloučeno, že byste jako syn tuto pomoc mohl platit. Obtížně budete dokazovat, že nic dobrého pro vás neudělal, což není argument. Jenže on by platbu musel na vás vymáhat soudně, což v jeho stavu těžko zvládne.