Poradna

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány.  Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.


Rada

3.5.2012 | Pavel Horák

Dobrý den,moje maminka které je 90 let a současně žíje sana v garsonce se velmi často starala o moje malé děti a později o moje vnoučata. V současném jejím zdravotním stavu to již není možné a tak se o nikoho nemůže starat (naopak se strám o ní já. Doma má dvě fotografie pravnoučat a v posledních měsících nastaly tyto problémy. Denně dává těmto fotografiím jíst a pít, stále s nimi hovoří, velice často mi volá, že ji stratili ovladač od televizoru a nebo že jí televizi nechtějí pustit a ona se proto nemůže dívat. Také že se neustále hádají a ubližují si, nechtějí chodit do školy a že proto bude muset zavolat jejich učitelům. V poslední době mi říká,že musí také schovat klíče od bytu, protože by si odemkli a odešli a nebo by odemkli někomu jinému. Když ji říkám, že jsou to jenom fota tak to ví ale nedá si vymluvit že to není možné. Matka těchto dětí (teď je jim 8 a 11 let) ji považuje za pomatenou a proto tam ani s nimi nechce chodit ani ji pozvat k sobě domů, což dříve často dělala zvlášzě když je potřebovala pohlídat.Jinak se sní můžu bavit celkem normálně akorát si nepamatuje co je za den, někdy i kolik je hodin a začíná mít horší vyjadřovací schopnosti. Prosím proto o radu jak se mám ohledně celé situace zachovat.
Děkuji
P Horák

Nelze vyloučit, že maminka trpí syndromem demence i s nasedající psychotickou symptomatologii. Bylo by vhodné kontaktovat s maminkou psychiatrickou ambulanci v místě bydliště, případně praktického lékaře k případné farmokologické intervenci. Stav by se mohl v oblasti psychotické symptomatologie upravit. Je však otázkou nakolik jsou příznaky rušivé. Jestli fotkám dává skutečné jídlo, které se pak hromadí a důsledky vyplývají z toho, či jen o stravě hovoří a záležitost je spíše virtuální.


Family Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: