Poradna

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány.  Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.


psychicky neúnosná situace s dementním dědou.Co mám dělat?

18.11.2013 | daniela

Dobrý den.Před 8 lety jsem se nastěhovala ke svému příteli a jeho dědečkovi na statek.Tenkrát se ještě děda byl schopen sám o sebe postarat,chodil k dobytku,i si uvařil,dojel na kole nakoupit apod.Dnes už nic z toho nedělá.Fyzicky je na tom sice relativně dobře-chodí o holi,ale duševně už ne.Slepie krmí např.Primalexem,králíky polystyrenem,hygienu neřeší,na záchod chodí kdekoliv(např.čekáme v autě na parkovišti a on vystoupí a vykadí se vedle auta),velmi zapomíná,občas nás nepoznává apod.Všechno bych ještě dala,ale už neunesu jeho teror.neustále nás obviňuje z krádeží a naschválů,koho potká,tomu vypráví,jak ho týráme,vše co udělám,udělám špatně,pořád mě jen pronásleduje a kritizuje,křičí a pár facek už jsem taky schytala.Vychováváme dvě malé děti a ty dnes a denně poslouchají,jaká je máma mrcha a táta k ničemu.ať udělám co udělám,nic mu není po vůli.Hroutí se nám vztah,protože se tu od rána jen křičí,kdo koho týrá,kdo komu co ukradl,kdo co platí.Máme tu hospodářství,dědovi jsem nechala jen slepice a kontroluji čím krmí (což je samozřejmě taky naschvál,abych ho znemožnila),takže odstěhovat se je nesmysl a stejně bychom tu dědu nemohli nechat samotného,protože mu to prostě nemyslí.Paní doktorka mu napsala tlumící léky,aby nebyl tak vzteklej,ale žádná velká změna.Můj muž už skoro nebývá doma,protže sotva se vrátí z práce,už po něm děda jde.Nejsou schopni už se spolu normálně bavit.Já se snažím dědoj vše rozumně vysvětlit,ale odsekne mě,že mluvit ,to já dovedu a ať jdu do ... V tomhle nemůžu vychovávat děti a nechci přijít o muže.Do domova děda nechce,k přítelkyni ho vozíme na víkendy,ale hned v pondělí už zas prolítne celej statek a vynadá nám za co jen jde.Co mám dělat??Co s ním?Máme doporučení k psychiatrovi,ale tam ho nikdo nedostane...Prosím poraďte mi.

Vzhledem k tomu, že děda je dědeček vašeho partnera, je potřeba probrat situaci s ním. Tím, že se vrací pozdě, tráví s ním daleko méně času, než vy a může celou záležitost bagatelizovat. Možná by bylo vhodnější dědečkovi vše nevysvětlovat a nechat jej být. Být tak trochu nad věcí. Než zvažovat návštěvu psychiatra, kam stejně nepůjde, konzultujte problém spolu s vaším partnerem - s praktickým lékařem, vysvětlete výsledek tlumících léků, který, jak píšete je bez výraznějšího efektu. A společně se domluvte na pomoci vám a na dalším postupu.


Family Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: