Poradna

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány.  Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.


Prosim pomoc

28.11.2011 | Simona Korosiová

Dobrý deň, veľmi by som potrebovala poradiť ohľadne môjho dedka. Už dlho si sním nevieme rady. Má 70 rokov. Býva v južných Čechách v malej bytovke (asi 6 bytov) v trojizbovom byte ktorý je napísaný na môjho strýka. Pamätám sa už od malička že ho dedko postupne začal zapratávať vecami ktoré zvlákal zo smetiska. Práčky, chladničky, všetko na čom by mohol keď to rozoberie aspoň trochu zarobiť. Neskôr to však začali byť smeti ,,každého druhu,, . Byt za tie roky ostal v dezolátnom stave a to nehovorím o záhrade a priestoroch ktoré sú spoločné pre všetkých obyvateľov bytovky. Tým sa to prestalo páčiť (úprimne napriek tomu že je to moja rodina – divím sa že mu to tolerovali doteraz, my sme sním však nevedeli pohnúť) a podali naňho sťažnosť. Tak strýkovi prišlo vyrozumenie, že ak byt aj spoločne priestory nevyprace do troch týždňov, zasiahnu policajti, hasiči so všetkými ostatnými potrebnými zložkami a že všetky náklady bude musieť uhradiť. Veľký problém je že s dedkom nepohneme 3 týždne je zúfale krátky čas, riešiť to sním do teraz bolo nemožné a nemyslím si že napriek tomuto všetkému to bude iné. Chcela by som vedieť ako postupovať, či sa dá človeka v takomto prípade zbaviť svojprávnosti (čítala som že to ide, len keď mám lekársky posudok, ale môj dedko s niečím takým k lekárovi nikdy nepôjde) a ak áno ako postupovať. Vopred ďakujem. Korosiová

Bohužel, zde nic výrazně nepomůže. I když vyřešíte omezení způsobilosti k právním úkonům, / lékařské vyjádření pro soud může dát praktický lékař/ dědeček dál bude odpadky shromažďovat. I když případně stanovený opatrovník vyklizení zaplatí z jeho peněz. I když bude hospitalizovaný na psychiatrii a vy v mezidobí vyklidíte byt, tak po návratu se situace bude opakovat. I když zasáhne hygienická stanice, tak ve shromažďování bude pokračovat. I když bude zasahovat, policie, hasiči, jak sama tušíte, nic se nezmění. Každé řešení je dočasné.


Family Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: