Poradna

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány.  Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.


Prosím o radu tykající se mé babičky

10.5.2011 | Miroslava

Dobrý den, mám babičku, která má 84 let je diabetička aplikuje si inzulín 4 krát denně a do toho mám silné podezření, že má alzhaimra. Příští týden jsem jí objednala k neurologovi. Babičce vozí obědy, protože už není schopna navařit, nevypere si, neuklidí, už jí doprovázím po doktorech já, protože si nezapamatuje co jí řeknou a ani neví, že má termín jít k doktorovi, něco jí řeknu a ona za chvilku ani neví co jsem jí řekla, když se domluvíme na druhý den,, že za ní přijdu a půjdem k doktorovi, tak aní neví, že jsme byli domluveni. Začala přemistovat věci a ani neví, že je přemístila a když je hledá, tak ani neví co hledá. Taky mám podezření, že i vynechává aplikaci inzulínem, především ráno a nevím jestli i večer, protože když se jí zeptám jestli si aplikovala inzulín tak neví respektivě si nepamatuje, když jsem přes den s ní, tak jí hlídám v poledne inzulín. Taky se stalo, že jela z návštěvy z nemocnice domů bylo to v zimě byla už tma a nedojela domů přejela zastávky, nevím zda to bylo tím, že nepoznala ve tmě kde má vystoupit, protože na jedno oko nevidí, má šedý a zelený zákal a to druhé oko se mi zdá, že se zhoršilo, nedokáže odhadnout vzdálenost aut, jak jsem nedávno zjistila. Mojí babičku mám nesmírně ráda vychovala mě od 5 let a ještě 2 mé sestry. Nedokázala a hlavně neměla bych to srdce jí dát do ústavu, chtěla bych se o ní starat. Já jsem zatím bez práce rok po mateřské dovolené, babička žije s dědou, který bude mít 90 let je 5 měsíců po mrtvičce a taky začínám u něho pozorovat výpadky paměti, ale ještě je soběstačný. Starosti mi dělá babička, protože vidím, že už tu péči potřebuje, ale nedokážu si představit, že bych do toho ještě chodila do práce. Myslíte si, že mám nějakou šanci dostat na ní péči?

Situaci, jak vidím řešíte, babička půjde na neurologické vyšetření a pak bude následovat další. Domluva ohledně aplikace inzulínu by měla poté vést přes praktického lékaře a doporučení domácí zdravotní péče.


Život bez bariérFamily Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: