Poradna

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány.  Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.


Prosím o radu

13.1.2012 | Barča

Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat. Moje matka(54)měla asi před třemi lety cévní mozkovou příhodu, od té doby se o ní starám. Je uznána plně invalidní, bez nároku na výplatu důchodu, protože nemá dost odpracovaných let. Bydlí u mě a mého přítele a pobírám pouze 800 kč příspěvek na péči.Problém je v tom, že už to nezládám. Matka je sice celkem dobře pohyblivá,po bytě a na záchod si zajde v pohodě, ale horší je to s pamětí a vůbec s chováním, příjde mi, že už nerozlišuje mezi tím co je správné a co se nehodí.Ze začátku to byly jen krádeže cigaret mému příteli, nevím , nějak si to zafixovala, protože kdysi kouřila a ted nesmí, je tím uplně posedlá i když po dobu roku neměla přístup k cigaretám,takže se nedá mluvit o nějakých abstinenčních příznacích. Potom jsem ji několikrát načapala s nedopalkama, které vybírala s popelníku a kouřila je. Dokonce si od sousedky co bydlí vedle ve vchodu a ani ji neznám pujčila peníze, s tím že nemá co jíst a dala je druhé sousedce at ji koupí cigarety.Což ani kdysi nebylo problémem, mám po ni akorát všude samé dluhy,nikdy nebyla nějak extrémně starostlivá matka,dělá mi akorát všude ostudu. Už se mi párkrat dokonce stalo, že mě napadla,začla mlátit, tahat za vlasy, nebo po mě hodila třeba vázu...už to proště nezvládám, práci doma toto, hroutí se mi kvůli tomu i vstah s přítelem, protože neustále vymýšlí nějaké rozbroje...nevím co dál, prosím poradte...

Bylo by vhodné, aby stav maminky posoudil psychiatr a zvážil případnou farmakologickou intervenci. A případné umístění do denního stacionáře.


Family Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: