Poradna

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány.  Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.


Prosim o radu

14.1.2012 | Aneta Kašpárková

Dobry den,
Chtěla bych vás poprosit o radu.Staram se o své prarodice,docházím k nim denne,nosím jim jídlo,pití a dělám vse co můžu aby jsem jim pomohla.MUj dedecek(81) se v posledních měsících hodne zhoršuje ,vymysli nesmyslne věci typu rozmontovava rádia,trafa,rad se staral o květiny,vždy mu květy apod , najednou je přežívá vodou,že hniji a plavou,neda se mu to vysvětlit nikoho proste nejposloucha,že on to přesně ví.obcas se dokáže naštvat,což jsem u nej nikdy nezazila,je sprostý což taky nikd nebyl.STava se,že jde spát a po pul hodině se probudí a mysli si,že uz je rano a hada se,že není hloupý a přece ví, že uz je rano. Někdy nemusí jít ani spát a stane se to samé.STale když spolu mluvíme mluvi jednu a tu samou příhodu.v poslední době si nemůže vybavit slova(napr hrnek,světlo) tablety , které mu pravidelne chystám buď nejí vůbec nebo je dokáže sníst najednou.NEpamatuje si jména rodinných příslušníků (svých dcer,vnoučat) donedávna si pamatoval mne a moji maminku s kterou tam dochazime pravidelne,ale ted když jsem tam byla ve středu vůbec nevěděl kdo jsem,tušil ,že me zná,ale nedokázal me zařadit kam patřím,chvílemi mi nevěřil a Koukal na me. pArkrat se uz i stalo,že odešel do obchodu,nebo se zničeno nic objevil u nás doma(bydlíme jen přes dvůr) NEbo neustale telefonuje i třeba 30 za sebou,když mu ihned nezavolame zpět,i když vůbec nic nepotrebuje. bAbicku vůbec neposlechne sprosté ji pošle někam at se stará o sebe.RAda bych sním šla k doktorovi,ale jen co se o tom zminim tak je oheň na střeše.NEvim si rady,je mi 24 let, a jsem zoufalá a popada me panika,kdyz vidim milovanou osobu v takovem stavu.snazim se ho zabavit vším co měl rad,ale nemá o nic zájem,cely den sedí v kuchyni a poslouchá rádio a vymysli blbosti.moc moc vás prosím o radu. omlouvám se,jestli je muj dotaz zbrkly ,ale vázne jsem uz zoufala a moc rada bych mu pomohla.moc děkuji Aneta
(omlouvám se za chyby)

Dědeček je nemocný, což vnímá okolí ze změny jeho chování. Zkuste probrat nápadné změny jednání po dohodě s babičkou s jeho ošetřujícím lékařem, určitě dochází aspoň k obvodnímu lékaři. Jistě mu předepisuje léky a lze s ním domluvit další řešení.


Family Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: