Poradna

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány.  Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.


prosba o radu

31.3.2015 | Eva Broučková Kršová

Dobrý den, prosím o radu,jak postupovat /konkrétně/ při péči o maminku 78 roků. Bydlí již 3 roky s námi,je velmi dobře orientovaná v místu a čase, ale má bohužel problémy schůzí /kolena/, když byl ještě čas, odmítla operaci a dnes to již odmítl ortoped. Dále se léčí s vysokým tlakem, ale léky zabírají dobře. V poslední době se jí zhoršil zrak /má vlhkou formu věkem podmíněné makulární degenerace. Veškerá vyšetření a návštěvy lékařů zvládáme sami, i když jsme s manželem oba v zaměstnání. Nákupy, vaření, úklid také. Maminka je s námi denně po příchodu z práce a vše se točí kolem ní. Jakmile tomu tak není /např. návštěva u nás, náš odjezd na pár hodin jinam /max. 2x měsíčně/, už nám to vyčítá, že je až na posledním místě apod. V době naší dovolené ji má u sebe bratr,kde o ni pečují vzorně také. Má vše, na co si vzpomene, více než polovina důchodu jí zůstává,protože mimo výjimek vše hradíme my. Přesto stále hovoří jen a pouze o tom, že musíme šetřit, že utrácíme /mimochodem vše tzv. dobrého k snědku nám zlikviduje právě ona. Strašně lže - všude vypráví, že jsme sice skvělí, ale je stále sama - že nás nechce obtěžovat apod. Lže io zdravotním stavu -u nás stále vzdychá, nemůže se pohnout, stěžuje si na bolesti a pak ji vidíme kolem domu s holemi jak "utíká" cojí nohy stačí pokecat se sousedy apod. Nejhorší je každodenní nucení k hovoru - mám velmi náročnou práci, nemohu denně mít nová témata, tak se bavíme o počasí , zahrádce, nákupech apod. ,ale to jí nestačí, v poslední době mi vyčítá, že jsem k ní lhostejná a když jí řeknu, že se má skvěle - všichni ji máme rádi a staráme se, tak se urazí, že jí to vyčítáme. Navíc je strašlivě lakomá a když cokoli kupuji, jen mne peskuje, a ti i když po ní nic nechceme a jde třeba o dárky rodině. jsem již ze všeho strašně unavená jak psychicky tak fyzicky,přeci jen mi je 55 let, doktorka mi nadává,že mám tlak před infarktem, že mám na sebe dávat pozor a odpočívat a já již cestou z práce mám stres co zase udělám špatně. Víte maminka všechno převrátí a otočí,kdyby to nebyla moje máma, řekla bych, že jsem nikdy neviděla takovou herečku a manipulátora. Už mi vyčítá i to,když jede k bratrovi - prý ji odkládám a při tom se tam současně těší za vnoučaty. Bratr se mi směje,protože do 74 roků bydlela u něj a stále si na něj stěžovala,jak ji "psychicky týrá" tak prý si to mám nyní užít já. Moc prosím o radu, vůbec nevím, jak to budu zvládat dál. Předem děkuji za radu Eva

Máte dojem, že chování maminky se na "stará kolena" změnilo? Nebo byla vždy stejná a teď se jen negativní rysy zvýraznily? Nebylo by mamince lepší v penzionu? S výjezdy za rodinou? Či denní stacionář? Vše je otázkou diplomacie, je na vás, co a jak mamince sdělíte. Některé informace jsou zbytečné, maminku dráždí. Domluvte se s bratrem na další strategii, aby vás péče o ni, či spíše její pobyt u vás, nesužoval.


Family Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: