Poradna

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány.  Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.


prosba o informace

19.12.2018 | Olga

Dobrý den,
bydlíme ve společné domácnosti s tchánem , o kterého se staráme. Tchán je ochrnutý na polovinu těla, trpí demencí (už byl hospitalizovaný v Černovicích), má močový katetr, nosí pleny. I přes to všechno je neustále počůraný (i tepláky). Bydlíme nahoře, on v přízemí. Je na tom psychicky tak, že je mu vše jedno, nedodržuje hygienu, nijak se neumývá ani když se pomočí. Dole to neskutečně smrdí, také díky tomu že má chronický zánět moč. cest. Nechce větrat, cokoliv uděláme mu děláme prý naschvál. Manžel ho koupe, ale i po vykoupání tchán neskutečně zapáchá, už to začíná být citit i u nás, i přes to, že neustále tchánovi uklízím a vše dezinfikuji. Už jsme na pokraji sil, jak fazicky tak psychicky. Potřebovali bychom ho někam umístit a toho se týká můj dotaz. Kam ho můžeme umístit bez jeho souhlasu. Je na nás zlý a neustále si vymýšlí a lže a nemůžeme se s ním na ničem domluvit. Bere příspěvek na nemohoucnost ale nám nic nedává, staráme se o něj zadarmo, občas nám dá třeba 2000,- na měsíc, někdy nic. Nejde o peníze, ale už prostě nemůžeme psychicky.
Velice děkuji za odpověď Marková

Bez vlastního souhlasu je možno umístit jen v případě "nebezpečný sobě a okolí", což musíte prokázat. Důležité je, jak vidí budoucnost váš muž i s ohledem na vás. Tošnerová


Family Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: