Poradna

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány.  Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.


problém se stravováním+ hlasité nadýmání

1.4.2019 | Markéta Hanáková

Dobrý den,
potřebovala bych poradit s problémem stravování 82 tchyně.
Myslím, že má pravděpodobně demenci v raném stádiu (manžel ji odmítá nechat vyšetřit), jinak zdravotně je na tom docela dobře.Bydlí si sama v bytě. Řekla bych, že je o ni docela dobře postaráno. 3x týdně dochází ošetřovatelka, jinak se střídají v péči její synové, já a naše děti. Tchyně má potíže s pamětí, což je logické v jejím věku. Je pohyblivá, sama dojde na WC, kouká na televizi, s dopomocí chodí na procházky atd. Neuklízí a v domácnosti se téměř o nic nepostará. Ošetřovatelka dohlédne, aby se alespoň 2x týdně umyla.
Jídlo ji vaříme, donášíme domů, chystáme na talíř do lednice, ale pokud u ní nikdo není během oběda, tak se nenají, jídlo si pro mě z neznámých důvodu neohřeje a nesní, i když má určitě hlad. Když se zeptáme, co jedla k obědu, tak vždy řekne to samé: maso a brambory. Toto klidně odpoví i kdyby jedla žemlovku. Když zjistíme, že se nenajedla, je třeba 17.00 hod, tak ji jídlo ohřejeme, a to ho bez problému sní. Jakmile to nikdo neudělá, raději je bez jídla, nebo jen tak něco uzobává. Není možné, aby u ní stále někdo byl a dohlížel.Jsme všichni zaměstnáni. Zvládla by toho víc, ale nechce se jí. Raději spí nebo se dívá na televizi. Nechává se obsluhovat, přitom by toho bylo víc, co by mohla udělat, ale asi se ji nechce a na vše rezignovala. Nechci se doma hádat, ale tím, že má vše nachystáno, tak se nesnaží nic dělat. Nevím jak ji vyburcovat z této letargie.
Dalším choulostivým problémem je, že si velice nahlas před námi ulevuje. I po více než 20 letech ji stále ale vykám, určitým způsobem je přede mnou vážná, ale jak ji mám respektovat, když je to tak velmi nepříjemné. V případě návštěvy se tak ale nechová, to se i učeše, vezme si protézu, převleče se z noční košile, trochu se namaluje. Pokud je tam naše rodina, tak to vůbec neřeší.

Děkuji za odpověď.

Zkuste se konkrétně zeptat, dotaz mně není jasný. Chcete změnit chování 82 l. mírně dementní tchýně? Tošnerová


Family Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: