Poradna

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány.  Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.


Pro paní Zíkovou

8.8.2011 | Irena Tesařová

Ať Vám to bude rvát srdce sebevíce,vyjednejte tatínkovi pobyt na nějakou dobu,stačí 3 týdny v LDN,nebo v jiném ůstavu.Určitě ho vezmou,máte právo si odpočinout.Nekoukejte na to,že se tatínek
bude zlobit,on taky na Vás nebere ohledy,musíte se bránit.Třeba mu řekněte,že musíte do nemocnice.Mě taky lidé pomlouvají,že na mámu hulákám,ne pořád,ale někdy se neudržím,jen my víme,jak tito lidé dokáží týrat.Říkám si,nebudu hulákat a prostě ji nějakou plácnu a bude.Když za to, co pro ni dělám,se ke mně chová hůř než k cizímu,tak co?Počkejte,jak tatínek zkrotne,tam se s ním nikdo mazat nebude ,zbaští co mu dají a rád ,protože nic jiného nedostane.A bude rád,když bude zpátky doma.Klidně si to za čas zopakujte,aby věděl,že se starat nemusíte,ale že to je Vaše dobrá vůle,že to není samozřejmost.Uvidí,jak to tam chodí,někdo si kolem něho postěžuje,pane ,děda bude koukat,jak to chodí jinde.Mě matka taky honila,nic jsem neudělala dobře a dost rychle,když jsem chtěla,aby se napila,měla lahvičku u ruky,tak bědovala,co to po ní prokristapána chci,ona je nemocná a já nemám kouska citu.A kňourala,myslela jsem že je v posledním tažení,přišel brácha na návštěvu a ejhle,mluvila ůplně normálně.Po 10 letech péče
už vím,že všechno musí být s mírou.Když jsem si ji vzala hned z nemocnice domů,prožívala jsem peklo.Věčně u nás byla záchranka,mámu napíchali a trádá,byli pryč.Po třech měsících jsem byla tak vyřízená,že jsem mámu musela dát do LDN a panečku,tam viděla věci,že byla ráda,že jsem ji vzala domů.Sice ji párkrát otrne,ale už se to dá vydržet.Ano postaráme se,ale to neznamená,že nás tito lidé musejí zničit.K čemu Vám to je dobré?
Za chvíli budete mít víc prášků než tatínek,zdraví v háji,ruce a záda oddělané,myslete víc na sebe.Držím palce a nedejte na řeči okolí,oni Vám nepomůžou a tatínek Vám to,jak je vidět,ulehčit nechce.

I to je názor pečující, spojený s problematickým zacházením starého člověka. Formálně ani obsahově neodpovídá názoru oficiální autorky poradny.
Pečujícím je věnována rubrika "Příběhy" i s reflexemi.


Život bez bariérFamily Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: