Poradna

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány.  Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.


příspěvek na péči

18.7.2012 | Tereza

Dobrý den,

chtěla jsem se zeptat, před půl rokem v lednu měl můj dědeček CMP a jeho zdravotní stav se velmi zhoršil tak, že se stal plně závislým na okolí. Hned v lednu jsme tedy požádali o příspěvek na péči. Nejdříve se o něj starala babička, poté asi v květnu si babička zlomila nohu v krčku a nemohla se o dědu nadále starat, proto byli oba umístěni do LDN, teprve až v červnu se ozvali s přiznáním příspěvku na péči ve III. stupni, avšak dědeček měl 100% nárok na IV. stupeň, byl zcela závislý a nevyhovoval ani v oblastech komunikace a orientace, což mu nebylo uznáno (posudkový lékař se na něj koukl ze dveří a jeho posudek neodpovídal realitě). Proto jsme tedy napsali odvolání na změnu výši příspěvku. Bohužel však na konci června dědeček umřel. Teprve tento týden se ozvali ohledně vyplácení příspěvku a pracovnice na úřadu práce, babičce sdělila, že pokud by dále trvala na odvolání tak by to bylo příliš zdlouhavé a kdoví kdyby jí to vyplatili, a že se paní bere dovolenou zrovna, a že jelikož je babička stále v nemocnici a musí za ní jednat dcera musí mít zplnomocnění a babičku velmi od odvolání odrazovala. Chci se teda zeptat, když budeme na odvolání dále trvat, jakou máme šanci, že bude příspěvek vyplacen ve správné částce a nepotáhne se to minimálně další půlrok, dědeček již nežije a proto nelze, aby ho znovu vyšetřil posudkový lékař a bojím se, že se to celé zdrží a aby peníze byli babičce vůbec vyplaceny.

Děkuji moc za odpověď.

Není důvod, proč byste se neodvolali, respektive babička a zřejmě za ní zplnomocněná dcera. Babička od ledna do května, což si ověřte, aby údaje nekolidovaly s umístěním v LDN, se v domácím prostředí starala o dědu.


Family Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: