Poradna

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány.  Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.


Práva a povinnosti pečovatele osoby blízké

7.11.2011 | Michaela Nováková

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na jeden dotaz ohledně péče o osobu blízkou.Moje mamka se stará o svoji maminku, které je 81 let.Je po operaci obou kyčlí,kvůli bércovým vředům prodělala plastiku nohy.V současné době je již 5let na inv.vozíku,bez něj ujde stěží pár metrů s příručním vozíkem.Mamka si zažádala o péči o osobu blízkou.Denně se o ni samozřejmě stará,vyměňuje pleny,jídlo,léky...Jelikož bydlí s námi v rodinném domě,dá se říct, že je pořád někdo "při ruce".Před tím,než mamka začala brát na babičku 8000,-měsíčně pečovatelský příspěvek,byla spolumajitelkou rodinného podniku.Nyní už tam jen vypomáhá.Jak jsem již psala,o babičku se ale nejdříve řádně postará.Když je potřeba,jezdí na různá lékařská vyšetření.Můj dotaz zní:babička má za to,že když na ni bere mamka pečovatelský příspěvek,musí u ní i neustále sedět.Pořád si stěžuje,že je sama.Přitom je pořád někdo doma,jen o patro výš.Vyhrožuje,že si zavolá někoho jiného na péči.Ten ale u ní také nemá povinnost sedět, pokud ji obstará.Nebo snad ano?A to nemluvím o tom,že když ji večer uloží do postele a pak jde např. na večeři do restaurace, je jí to také vyčteno...
Předem děkuji za odpovědi.

Rodinné vztahy vstupují do péče a jak vidíte sama, situace je hned složitá. Maminka může uvážit, zda by nebylo vhodnější, kdyby za 8000,- Kč se o babičku starala profesionální agentura, či nadále ona i s tím, že babička svůj postoj těžko změní.


Family Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: