Poradna

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány.  Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.


Prarodiče

19.8.2004 | Gabriel

Dobrý den,
nejsem si úplně jistý, zda tento dotaz sem patří. Mám 75-leté prarodiče, kteří jsou soběstační (děda má řidičák, dodnes bez problémů jezdí). Je s nimi však problém, že se nemyjí. Objektivně řečeno, smrdí úplně strašně, zvláště v této letní době. Nevíme, co máme dělat, stydíme si pozvat návštěvu, přitom je máme s taťkem rádi. Nechceme jim ublížit tím, že bysme jim řekli, že smrdí a měli by se umýt. Stejné problémy byli i s praprarodiči, u kterých prarodiče stejnou záležitost též museli řešit. Napadá někoho citlivé řešení?

Dotaz jednoznačně do poradny patří. (V publikacích jsem i zařadila Dějiny pachů) Páchnoucí člověk bývá v naší sociokultuře vyčleňován, čím rozvinutější země, tím více. Ale bez ohledu na věk se o problematice špatně hovoří. Přitom pach z úst, potící se nohy, nadměrné pocení spojené s nevhodným syntetickým oblečením a s jeho malou obměnů, je likvidační. Nejdříve v erotickém životě, pak i ve společenském. To jsem ještě uchopila potíže pramenicí z fyziologických procesů. Přidá-li se k nim i patologie, potíže s pomočováním, kožní defekty spojené "s mazáním", tak skutečně postižený může zůstat osamělý.
Všechno se dá řešit, při stážích na lůžkových gerontologických pracovištích v zahraničí jsem cítila vanilku, ač 90% obyvatel zařízení bylo na "pamperskách". Nevhodný pach přesto nikde nebyl cítit. Konec konců doba rokoka přibíjela pach parfémy.
Tedy problémy jsou od toho, aby se řešily, konec konců u vás, ve vaší rodině už zkušenosti jsou. Je možné začít vhodným dárkem, např. novým typem pracího prášku s vtipným komentářem, osvěžovačem vzduchu do bytu (bývají i na zámcích), levandulovou ochranou proti molům do skříně. Šatníky bývají velmi často základem zatuchlosti i bez molů. Potom dárky osobní, běžně se dávají opět bez ohledu na věk, nový typ přírodnách mýdel, tekutá mýdla, bylinné koupele. Záleží na komentáři, jak jsou předávány, včetně deodorantů. Aby lákaly k dennímu použití. Je-li problém i s materiály, který prarodiče nosí, opět to může být zajímavé bavlněné tričko jako dárek, nejen pro puberťáka. Bohužel módní trendy nepamatují na stárnoucí a starší generaci. Kritickým okem zvažte také vybavení koupelny, může se stát, že bariéry jsou právě zde, je vhodná k pohodlnému umytí? Jak je to u prarodičů s teplou vodou a přístupem k ní? Nešetří víc než je záhodno? Mají vanu nebo pohodnější sprchový kout s madlem a nízkým vstupem? Jaké je ovládání pračky? Mají velké zrcadlo, mohou v ní spatřit celou svou postavu?
Konec konců každý z nás by se mohl zamyslet, jak na tom z hlediska čistoty je, byť všeho moc škodí. Ve superčistém Švédsku je nejvyšší procento alergií a zdravotníci přehodnocují své postoje.


Život bez bariérFamily Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: