Poradna

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány.  Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.


prada o peči rodičů s demencí ,zajištění v domácím prostředí

6.5.2011 | Danioela Trávníčková

prosím o radu,před půl rokem se projevila demence u obou mých rodičů,navštěvujeme psychiatra,který nám dává pouze léky a možné umístění rodičů dočasně na psychiatrii,chceme však pro rodiče důstojnější prostředí pokud je to ještě možné.Žiju sama se synem a oba se v péči o ně střídáme po 4dnech,abychom zas nabrali sílu,otec již jen leží ,má pleny a snaží se aspoń postavit a vymočit u postele,někdy ještě bývá přítomen a poznává nás,pořád spí,někdy ani nebere léky,maminka má ztrátu krátkodobé paměti ,stále hyperaktivní,nepřijme že péči o sebe a otce už nezvládá,stále něco hledá,chce tatínka přebalovat,nebo volat do nemocnice,že nic nejedl,ikdyž jedl před chvílí,zapomene zastavit kohoutky,nebo plyn,v noci pomáháme tatínkovi s hygienou a hlídáme maminku ,chodí jíst,aby vypla plyn,je to jen část příznaků,mimo agrese,když se jedná o jakoukoli změnu.Oba se synem jsme přestali pracovat,já dostala po 35 letech výpověď,protože jsem chodila vyčerpaná a často si musela brát volno,když maminka byla v nemocnici s astmatem,aby někdo hlídal zas otce.v srpnu mi končí podpora,mam byt,kde chodíme si vždy odpočinout,nevím jak jej pak udržím,od obce jsme dostali příspěvek ve výši4 000kč,na otce a na maminku nám nebyl přiznán,teď po úsudku psychiatra musí mít nepřetržitou péči,jsme podali žádost znovu a zase čekáme,moc by nám pomohlo střídat se s pečovatelkou a zajistit si jakoukoli práci na udžení zabezpečení bydlení a stravy,teď ji nemáme z čeho zaplatit a jsme bezradní,nemoc se stále zhoršuje a já sama už mnohdy nemám sílu tyto situace zvládat když nemohu načerpat energii a vyspat se,prosím o radu,na koho se máme obrátit a jak zvládat 24hodin po dobu těch 4dnů ,co nejlépe péči o rodiče děkuji Trávníčková

Vzhledem k tomu, že z vašeho dotazu nevyplývá, kde bydlíte, konkrétní nápad není možný. Zda je možná sousedská výpomoc, pomoc ze strany dalších příbuzných, přátel. Bylo by vhodné kontaktovat Alzheimerovské centrum. Zatím se správně odvolávate kvůli nepřiznanému příspěvku na maminku, k tomu vám dal psychiatr podklady. Bylo by vhodné střídat se s profesionální pomocí, s pečovatelskou službou, tedy s placenou službou. Případně si dát inzerát v naší rubrice.


Život bez bariérFamily Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: