Poradna

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány.  Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.


Platba zdrav. a duchod. pojisteni pri peci o seniora

23.11.2012 | anna

Dobry den, ve Vasich odpovedich jsem nasla jednu, ktera takrka odpovida me situaci, jen by me zajimalo upresneni. Je to dotaz z 25.5.12., kdy se dotazujici vraci ze zahr., aby se starala o prarodice a pta se na moznosti pomoci pri platbe zdrav. a duchod. pojisteni. Pisete, ze pri navratu ze zahr. je situace jina. Mohu se zeptat, jaky je rozdil? A jeste zminujete, ze je treba uvest, ze jsem opustila zamestnani. Je to tedy jako podminka a je nutne ji dokazat? Predem dekuji za odpoved. Anna

Zopakuji odpověď
Pečujete-li o člověka s II. a vyšším stupněm závislosti a nejste-li zaměstnána: doba péče se vám započítá pro důchodové účely jako náhradní doba. Sociální i zdravotní pojištění za vás hradí stát, pokud nahlásíte, že jste odešli ze zaměstnání, a zařídíte-li si na odboru sociálních věcí městské části/obecního úřadu potvrzení o péči. I když po návratu ze zahraničí bude asi situace u vás jiná. /asi finančně po návratu ze zahraničí budete na tom jinak než před odjezdem/. Situace je daleko složitější, záleží, jak dlouho, kolik let jste se věnovala péči.
Nahlasíte se na úřadu práce, kde v současnosti se řeší všechny příspěvky, nikoliv na sociálním odboru.


Family Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: