Poradna

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány.  Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.


Pečovat -ano-ne?

29.1.2020 | ALenka

Vážení, bohužel jsem nedávno zjistila, že jsou tyto stránky již neaktivní.
Ráda bych vás ale všechny, kteří máte aktuální (2019-2020) osobní zkušenosti s péčí o osobu blízkou a peripetie s vyřízením příspěvku, s nepochopením a bariérami rodiny a dalšími problémy s péčí - problémy v práci - neumožnění skloubení prac. úvazku a péče, problémy s dostupností pečovatelek a osobní pocity, zážitky - kladné, záporné i zoufalé, požádala o anonymní sdílení na mém e-mailu: pecovat.ano.ne@email.cz
Rozhodla jsem se zmapovat
a) legislativu (tedy teorii)
b)praxi v této sociální oblasti. Kdy praxi - péči a dopady na pečující a jejich rodiny i samotnou "závislou osobu" zmapuji v nějaké ucelené práci, kde by se dalo zhodnotit a s odkazem na vaše anonymní příspěvky poukázat na to, jaká situace ohledně péče, příspěvků a závisti některých lidí(kteří závidí nejen max. částku příspěvku - ta je ale za 24 hod. péči!!!) - bez vlastní zkušenosti s péčí od A-Z včetně přebalování a pomoci s vyprazdňováním, krmení lžičkou nebo jen stříkačkou, někdy už jen sondou a hlavně s fyzickou a psychickou zátěží skutečně je.

Budu ráda za každý Váš příspěvek, který prosím, klidně uvádějte pouze s křestním jménem nebo přezdívkou. Nejsem lékař ani psycholog a na příspěvky kromě poděkování nemohu reagovat, ale po vlastní dlouhodobé zkušenosti s pečováním, bych ráda tyto informace porovnala s možnostmi - našeho soc. systému a služeb neziskových organizací (včetně jejich hodinové sazby - na kterou jsem nikdy jako zaměstnanec nedosáhla..) a možnostmi pečujících, kteří nakonec přijdou někdy o práci, pohodu ve vlastní rodině, své zdraví (příspěvek je pouze pro závislou osobu - není tedy nárok na žádnou dovolenou pečovatele ani prac. neschopnost a při umístění na odlehčovací službu a nakonec nemůžete zaplatit ani za společný nájem, pokud jsou pečující a "závislá osoba" oba hospitalizováni apod.
Děkuji všem, kdo má chuť se vypsat a sdílet zkušenosti. A všem přeji vše dobré a hodně sil a podpory okolí, pokud pečujete. A.

Aktualizace stránek "pečující" koncem ledna už v roce 2019 skončila!!


Family Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: