Poradna

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány.  Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.


péče o starou a nemocnou tetu

24.8.2011 | Marie Duchoslavová

Dobrý den,
obracím se na Vás s prosbou,zda nám budete moci poradit s naším problémem.
Mám tetu ve věku 84 let.Teta je sestra mého otce,je 45 let vdova a je bezdětná.Je po onkologické léčbě,diabetička na inzulinu,s ICHS a fibrilací síní na Warfarinu, s onemocněním slinivky,s počínající stařeckou demencí.Před 3 měsíci upadla a na sluníčku i přes oblečení získala spáleniny až III.stupně velkého rozsahu s nekrozou kůže,podkoží i svaloviny.
Od té doby není schopna se sama o sebe postarat sama,proto můj manžel,který před tím dal výpověď v zaměstnání a musel se nahlásit na pracovním úřadě ,zůstal doma,aby mohl o tetu pečovat.Tetu jsme byli nuceni vzít si do naší domácnosti.Podali jsme žádost o příspěvek na příslušném sociálním úřadě.
Tolik současný stav.Ale nyní k problému.
Manžel nemůže jít někam pracovat, protože péče o tetu vyžaduje 24 hod denně.Existuje ,prosím,ta možnost,že péče o tetu by byla vlastně jeho zaměstnáním? Vím, že dříve to tak šlo,ale dnes nám nikdo není schopen dát odpověď a ani poradit, na koho se obrátit.Manžel obešel spoustu dveří na příslušných úřadech,ale odpověď žádná.Na pracovním úřadu mu vyhrožují,že si nehledá práci.
Když by teta nějaký příspěvek na bezmocnost dostala,dobrá,ale co dál s manželem? Kdo za něj bude hradit daně jako je zdravotní,sociální a důchodové? Jak mu budou započítávány roky do důchodu? Máme oba dva 54 let a z lásky k bližnímu se žít nedá.
Tetu ale někam do ústavu nebo domova důchodců dát nechceme.Copak v našem státě je péče o staré a nemocné protistátní činnost? Vždyť jsme státu ušetřili spoustu financí tím,že se o tetu staráme doma.Já jí převazy spálenin provádím sama,nákup materiálu pro vlhké hojení mě už stál více než 30 000 kč,protože lékař mi tuto léčbu nechtěl předepsat a z jednoho platu,který nyní v domácnosti máme je to dosti náročné.Takže se potvrzuje,že za dobrý skutek následuje spravedlivý trest.
Moc prosím,poraďte nám,kam se máme obrátit,abychom nezůstali bez prostředků,mohli se o tetu starat,manželovi aby doba strávená s ní, byla započítána k důchodu jako odpracované roky apod.
Jsme již zoufalí,protože opravdu dveře ode dveří jak na sociálním,zdravotním, pracovním i městském úřadu manžel nedostal žádnou odpověď,kromě výhrůžek,že si nechce hledat práci.
Za Vaši i sebemenší radu a pomoc budeme nesmírně vděčni
S pozdravem
Marie Duchoslavová

Podívejte se na rubriku nejčastejší dotazy, přečtěte si příspěvek na péči. Podle toho se zařidte. Až bude tetě přiznán příspěvek a váš muž bude přihlášen jako její pečující, může počítat s tím, že tato doba bude započítána k důchodu jako odpracované roky. Nebylo by špatné číst v naší poradně odpovědi na podobné otázky, neboť vše v nich najdete.


Život bez bariérFamily Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: