Poradna

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány.  Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.


péče o seniora

25.3.2011 | Semecká

Mám doma otce 83 let. Před dvěma roky prodělal mozk.příhodu.Zpočátku se snažil spolupracovat, ale asi před rokem začal trávit veškerý čas vleže na posteli. Přestal se o vše zajímat, poslední měsíc začal i málo jíst a pít, aby nemusel chodit čůrat.(už rok používám plenk.kalhotky)Jsem na něj sama, mám 8 let do důchodu, takže s otcem doma zůstat nemohu,jeho lékařka naznačuje, že když se otec nesnaží tak s tím omezeným příjmem pití nelze nic dělat, ať jej pořád nutím(jako bych to nedělala). Nevím co s tím, to se mám koukat až umře. Otec má jen slabou cukrovku a léčí se na tlak. Pořád leží a spí, když mu neřeknu aby šel najíst tak nejde. Teď se přidaly i problémy se vstáváním z postele a tak vstane tak maxim.4x za den. Odmítá pití, že by musel vstávat a nehnu s ním. Jeho lékařka řekla, že jediné řešení je vyšetření na psychiatrii a dát mu další léky. Můžete mi prosím poradit co s tím.
Letos jsem vyběhala otci papíry do domova důchodců(až přestane úplně chodit,tak už to sama nezvládnu) ale podmínkou je příspěvek na péči,ten nemám tak jsem začala obíhat papíry, ale trvá to už třetí měsíc. Nejsem lékař, ale bojím se aby otec neby dehydrovaný a jeho slabost nebyla působena jeho nezájmem o přísun potravy. Nevím kam se obrátit, hodně lidí tím prošlo, ale každý má jiné zkušenosti.Děkuji

Můžete nechat vyšetřit tatínka s jeho souhlasem na psychiatrii, ale obávám se, že ani s případnými antidepresivem jej k pití nedonutíte. S přibývajícími lety klesá pocit žížně a nad pitným režimem je potřeba dohlížet, k dehydrataci může dojít snadno. Předáte-li tátu do domova pro seniory, budou nad pitným režimem dohlížet tam. Zatím se můžete domluvit s pečovatelskou službou o způsobu pomoci. Sousedská výpomoc by nepřicházela v úvahu?


Život bez bariérFamily Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: