Poradna

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány.  Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.


Péče o přestárlého člověka

15.9.2014 | Věra

Dobrý den,
mám péči 93.letého otce, kterému před 5 lety tragicky zemřela manželka. Téměř 2 roky ho mám v péči, otec je i ve svém věku fyzicky velmi dobrý, ale má středně těžkou demenci, byl zjištěn u něj i Alzheimer. Asi před rokem, začal popíjet alkohol, a dost se to zhoršovalo, tak jsme ho dali na 14 dní na psychiatrii. Po té se to zlepšilo, s důchodem hospodařím já, jako dcera, ale ted mu dávám víc peněz a on si zase pomalu a tajně kupuje alkohol. Schovává láhve všude na zahradě do křoví, a někdy to přežene,a pije celý den, uhodí se když spadne, Nepomůže domlouvání ani rázné vysvětlování, že alkohol mu ubližuje. a navíc ve spojitosti s jeho demencí a Alzheimrem je to někdy pro nás vyčerpávající, jsme z něj všichni strašně psychicky unaveni, z jeho podezírání, někdy je i agresívní, minuke rozbil na dlažbě láhev alkoholu, všude střepy,máme děti, mě dceři je 44 let. Docházejí mi psychické síly, ale je to otec a já jsem chtěla, aby dožil důstojně doma. Nyní bych jej ale chtěla umístit do domova, ale on nechce, tvrdí, že dokud může a hýbe se, tak nikam nechce, že by tam neměl svobodu. On však nechápe, že po mentální stránce a jeho projevy demence trpíme my, jeho paměť funguje z 26%, někdy se bojím i fyzického násilí, když nemá láhev, a tvrdí, že jsme mu to vypili. Není každý den, ale když tak 1x za měsíc, to přežene, a stojí to za to. Je velmi hrdý člověk, celý život pracoval a nyní je s ním těžká komunikace, pořád opakuje své příběhy z mládí, nebo osočuje, je zlostný. Střídájí se u něj nálady, je velmi starý. Prosím o radu, jak ho přimět k souhlasu s umístěním do domova. I já bych chtěla již mezi lidi, do práce, cítím se být velmi uvázaná.Rodina mi moc nepomáhá.Děkuji. Věra

Váš otec souhlasit s umístěním do ústavní péče sociálního typu nebude. Při diagnóze demence s popíjením alkoholu nemá velký význam vysvětlování, co je pro něj dobré. Bylo by vhodné soudně řešet omezení způsobilosti k právním úkonům a stanovení případně opatrovníka a ten by řešil následné. Zhorší-li se výrazně jeho psychický stav, pak další hospitalizace na psychiatrii je možná i nedobrovolná, ohrožuje-li sebe nebo okolí pod vlivem duševní poruchy.
P.S. Nehovoříme o přestárlém člověku, ale starém.


Family Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: