Poradna

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány.  Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.


Péče o otce

28.12.2016 | Yveta

Dobrý den, poraďte mi prosím, jak řešit situaci? Matka 78 let a otec 87let, nejsou již schopni se o sebe navzájem postarat a vázne komunikaci mezi nimi, též časté zapomínání či apatie k čemukoli ze strany matky otce stresuje tím se mu zvedá tlak a večerní tíseň, kterou řeší zavolá je mi špatně a já jedu, pak jsem nevyspalá možná i otrávená a protivná. Již mi připadá , že pro moji starostlivost jsem zneužívána, ale pokud bych tam nejela a něco se stalo vyčítala bych si ,že jsem nejela. Bohužel matka není schopna otci ani uvařit( ani ohřát jídlo, jelikož zapomíná a většinou si nic nepamatuje co udělala), takže potřebuji vyřešit situaci, denní kontroly pečovatelky ráno a večer, pracuji na směnný provoz a nejsem schopna se tak každý den stavit a zkontrolovat. Celodenní péče o příbuzného by nebyla ve výši mého platu a nemůžu si dovolit být bez práce a starat se o ně. Komunikace s matkou velmi vázne, jelikož se ráda napije vína či fernetu po tajnu a mě to vytáčí, poraďte , jak s ní o situaci promluvit, hlavně abych neměla pocit viny, že nemůžu je každý den zkontrolovat. děkuji za jakou koli radu Yveta

Podívejte se na odkaz "příspěvek na péči" a zkuste se kontaktovat s pečovatelskou službou v místě bydliště rodičů. Alkohol ženy častěji zneužívají potají, takže i toto je běžné, včetně poruch chování. I když s maminkou se pokusíte promluvit otevřeně, což by bylo i vhodné, velký efekt těžko můžete očekávat. Také je otázkou, jak situaci vnímá tatínek a podle toho zajistit další.


Family Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: