Poradna

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány.  Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.


Péče o osobu blízkou

7.12.2010 | Alena

Dobrý večer,
prosím o zodpovězení následujících dotazů.
Před 5 lety jsem si vzala k sobě svoji maminku,která se nedokázala již o sebe postarat.V současné době je jí 87 let,je v plném invalidním důchodu a od r.2008 jí byl přiznám 3.stupeň bezmocnosti.O maminku se starám sama celodenně.Příspěvek od Městského úřadu činí 8000Kč.
Pracuji na částečný úvazek(1,5 hod.ráno a 3,5 hod.odpoledne) v zaměstnání,které je v sousedství bydliště a mám upravenou pracovní dobu ,abych mohla maminku zaopatřovat tak,aby jí nic nechybělo.Doma bez zaměstnání zůstat nemohu,jsem 17 let vdova,ale vdovský důchod nepobírám,nedosáhla jsem požadovaného věku na nárok pobírání stálého vdovského důchodu.Finančně bych neutáhla náklady na bydlení a další nezbytné výdaje.
Zajímalo by mne,kdo má nárok na příspěvek ve výši 8000Kč,zda já osobně,když o maminku celodenně pečuji a maminka žije se mnou ve společné domácnosti,anebo moje maminka má výlučně nárok na tento příspěvek?
Bude mi 56 let a do starobního důchodu mi zbývají 4 roky.Pracovní dobu mám zkrácenou kvůli péči o maminku,takže bude v tomto případě zohledněna i výše mého důchodu.
Ještě by mne zajímalo,zda se pro výši a dobu mého odchodu do důchodu,pokud se maminka dožije mého nástupu do starobního důchodu,zohledňuje doba péče o maminku(bylo by to k nástupu do důchodu celkem 9 let péče o ni)?
Mám v těchto věcech určité nejasnosti,prosím,poraďte mi.
Děkuji vám.
S pozdravem Alena

Bylo by vhodné, abyste si přečetla obdobné dotazy, odpovědi na ně a bylo by vám vše jasné. Vaše maminka má nárok na tento příspěvek, neboť to byla ona, kdo o příspěvek dle zákona žádala. Doba péče o maminku je zohledněna, ovšem ve výši důchodu minimálně. Nezapomeňte, že stále pracujete, zdravotní a sociální pojištění za vás řeší zaměstnavatel.


Život bez bariérFamily Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: