Poradna

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány.  Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.


péče o osobu blízkou

16.4.2011 | jana dvořáková

moje matka,76let trpí vasculární demencí,pobírám příspěvek 4000Kč.Nyní jsem si zažádala o vyšší příspěvek.Maminka se neobejde bez celodenní péče,sama se nenají,nenapije,není schopna se obléci,vrstvení oděvů nezvládne,počurává se,neustále odchází z bytu,pokud jsem v práci pláče,hledá mě, pracujeme s manželem na protisměny.Když mám odpolední,manžel ranní tak je problém s plenkovými kalhotkami,manžel odmítá jí je oblékat,mýt.Jinak se o vše postará,intimní péči prostě odmítá.Maminka je nejspokojenější když jsem doma,povídáme si,vykonává se mnou jednoduché práce atd.Víkendy,při mé týdenní dovolené jsem zjistila,že je klidnější,je to vše pro dost vyčerpávající,jsem moc unavená,psychicky,nedá se to skloubit s prací,strat se o domácnost atd.Včera u nás byla soc.pracovnice,vše viděla,slyšela,ale na to,že bychráda zůstala doma,že se to nedá zvládnout,mi stále říkala,abych si sehnala paní na hlídání nebo maminku dala do "seniorské školky" pro mě je to komplikované,před prací,po práci jí odvést,přivést,než se oblečeme atd,vše je i časově náročné.Nerozumím tomu,proč mi vnucují způsob péče,a vadí jim,že bych chtěla být s ní doma,podotýkám,že s manželem celý život pracujeme,nikdy jsme nebyli ani jeden den nezaměstnaní a nikdy žádné dávky od státu nepobírali.Rozhodně by jsme se zvýšeným příspevkem my sami neobohatili,spíš naopak,myslela jsem si,že by to naopak bylo lepší jak pro mne i pro mojí matku,prosím Vás v tom je nějaký problém kdo a jak pečuje,už takhle se stydím u té žádosti,2roky jsem se starala bez jakéhokoli příspěvku,abych nevypadala,že mi jde o peníze.Jsou rozdíly v příspevku,nebo je to jednotná žádost a je jedno jak peníze použiji/přijdu o svůj plat/ já nevím jestli jsem se dostatečně srozumitelně vyjádřila,ale já se vždy při těch žádostech stydím,je mi trapně,děkuji za odpověď

Pokud zcela s maminkou zůstat doma, můžete. Sociální pracovnice vám ze svého racionálního pohledu přátelsky radila, co by bylo rozumné.


Život bez bariérFamily Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: