Poradna

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány.  Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.


péče o nesvéprávnou

3.5.2016 | Radka H.

Dobrý den, manželova maminka (80 let) trpí většinu života schizofrenií a byla při záchvatech mnohonásobně léčena v psychiatrické nemocnici. S manželovou pomocí a dohledem žila vždy po přeléčení na svoje psychické možnosti šťastně ve svém bytě, kam za ní manžel-její syn pravidelně denně docházel a kontrolovat užívání léků. V poslední době se však velmi zhoršila a po tříměsíčním pobytu v psychiatrické nemocnici-léčebně velmi sešla. Manžel je opatrovník a snaží se ze všech sil (pereme jí, uklízíme, donášíme jídlo aj.), ale nyní už máme o její stav strach. Ona však za zádnou cenu nechce ani k nám ani nikam do domova, je velmi fixovaná na svůj byt. Ale podle lékaře již vyžaduje stálou péči a my si nemůžeme dovolit odejít ze zaměstnání a nevíme,co nyní dělat. Ústavy se zvláštní péčí mají obsazeno a ostatní domovy vezmou nového klienta na základě dobrovolného nástupu a to je u ní problém. Začíná zapomínat, je riziko jí nechávat samotnou v bytě. Často usíná a máme strach, aby něco nezapálila a nepoškodila sebe i druhé v okolí. S těmito lidmi nechce nikdo nic mít a situace začíná být riziková. Různé charity a pečovatelské služby požadují 6,- Kč za minutu, což je pro nás nereálné platit. Kam se prosím obrátit, abychom mamince zajistili důstojnou péči a kde bychom ji mohli běžně navštěvovat? (Mmj. "přeléčení" v psychiatrické nemocnici z ní po 3 měsících udělalo trosku, která se znovu učila normálně chodit a žvýkat potravu. Po celou dobu byla pod těžkými sedativy a bez jakékoliv aktivity - všichni pouze seděli, leželi nebo se neúčastně dívali na televizi. Při návštěvách to byl děsivý zážitek). Děkuji Radka H.

Zkuste řešit problém, tak jak jej řeší ostatní, pro začátek s pečovatelskou službou, případně zajistit denní stacionář. Vaše tchýně jistě pobírá starobní důchod a příspěvek na péči, z toho lze z převážné většiny sociální službu zaplatit. TT


Family Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: