Poradna

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány.  Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.


péče o bezmocneho

15.9.2016 | krckova

dobrý den,chtěla bych se zeptat jak vyřešit tuto situaci.
Mám otce,který trpí Parkinsonovou chorobou,prakticky nepohyblivy a psychicky velmi nevyrovnany.Stara se o nej maminka (jeho manzelka), ktera na nej pobira prispevek na bezmocneho. Muj otec byl vzdy velmi sebestredny a autoritativni tyran, ktery vsem okolo psychicky i fyzicky velmi ublizoval. Bohuzel s touto nemoci a ruznymi, na psychiku pusobicimi leky se tyto vlastnosti jeste prohloubily a on maminku doslova tyranizuje, jak psychicky tak fyzicky (v nestrezenem okamziku ji treba uhodi do tvare atd.) Musim zde zduraznit, ze maminka se o nej stara 24h denne a on ji se svymi pozadavky opravdu nedopreje odpocinku a to ani v noci, kdy minimalne 4x za noc musi vstat a celeho ho obstarat.Takto uz to trva 2 roky. Maminka sama ma castecny invalidni duchod, bere antidepresiva a nemuze temer chodit, protoze by mela kvuli artroze jit na operaci obou kolen. Je opravdu v tak hroznem stavu, ze se bojime,ze nam odejde jeste driv nez otec.
Nyni se tedy dostavam k jadru pudla. Chteli bychom otce umistit do nejakeho zarizeni, kde se o nej budou starat. On o tom samozrejme nechce vubec slyset a ruzne nas kvuli tomu psychicky vydira. Pokazde, kdyz je hospiralizovan v nemocnici, terorizuje sestry a druhy den okamzite podepisuje revers. Jak takoveho cloveka, ktery je chvilemi normalni a chvilemi uplne mimo zbavit svepravnosti a nasledne ho nekam umistit? a jak to take prakticky provest? prece se s nim nemuzeme prat?
Nase situace je opravdu kriticka. Nikdo jiny se o nej starat nemuze a maminka uz taky ne.
Děkuji Krčkova

Podnět k soudu můžete dát, záleží na závěru soudně znaleckého posudku, jak se znalec zhodnotí psychický stav vašeho otce. Jen bych upozornila, že omezení způsobilosti k právním úkonům se týká majetkoprávních úkonů, nikoliv zdravotního stavu. TT


Family Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: