Poradna

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány.  Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.


Paranoia

20.1.2013 | Jaroslava

Dobrý den,
dovoluji si Vás tímto způsobem kontaktovat s dotazem, jak nejlépe řešit problém, který nám vznikl s maminkou ve věku 84 let. Moje maminka se celkem v dobrém zdravotním stavu dožívá výše uvedeného věku. Do dnešního dne se dokáže o sebe postarat a je schopná samostatného života, kromě zajištění nákupů a odvozů k lékaři, vzhledem ke své snížené mobilitě, ale toto jsme schopni se sestrou zajišťovat.

Před 13ti lety ovdověla. S tatínkem byli na sebe dosti fixováni, ale přes naše velké obavy, jak ve zdraví překoná toto těžké životní období, se nám to společně podařilo vcelku zvládnout. Měla stále vystavenou fotografii tatínka jako trvalou vzpomínku na něj.
V poslední době (cca 4 měsíce) však pozorujeme jevy, kdy s touto fotografií zachází, jako by šlo o živou bytost. Povídá si s ní, ukládá ke spánku, ale co více, začíná mít představy, že tatínek sedí s ní v místnosti (nebo někdy obecně "nějaký muž") a dívá se na ní. V poslední době cca 1x za den zazvoní na vedle bydlící sestru a s fotografií v ruce vyděšeně popisuje, že má v bytě cizího "muže" a společně s tatínkem (fotografie) se ho pokouší marně vyhnat.
Snažíme se s ní projít byt, ukázat, že zde nikdo není a že se jí to asi možná zdálo, když usnula u televize. Někdy to chvíli trvá, ale po chvíli vysvětlování si uvědomí vzniklou situaci a nechá se uvést do reality. Popsané stavy se však v poslední době opakují a my máme se sestrou obavu o její duševní stav, ve vztahu k jejímu věku. Někdy se své pravdy domáhá i agresivním způsobem.
Prosíme o radu, jak postupovat dál.
Děkuji za odpověď.

Ano, maminka si vytvořila svůj svět. Pokud je jí v něm dobře, proč ne. Ale pokud ji stav provázený i poruchami vnímání s halucinacemi zúzkostňuje, jedná pod jejich vlivem, pak je problém. Bylo by vhodné konzultovat praktického lékaře, řešil by situaci on nebo předal spádovému psychiatrovi, který by přiměřenou terapii vytitroval.


Family Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: