Poradna

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány.  Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.


paměť

22.12.2015 | Soňa Lisá

Dobrý den, ráda bych se poradila jak pomoci své 80-ti leté tetě. Má absolutní ztrátu krátkodobé paměti, nemůže si ani uvařit, protože zapomene, co to vlastně dělá. Jinak je v pořádku, dlouhodobá paměť je skvělá, orientace také, po fyzické stránce je také v pořádku. Její nejbližší rodina si s péčí o ni nedělá starosti. Já bych ale byla ráda, kdyby existovala nějaká možnost, jak se o ni (např. díky ošetřovatelce) postarat. Já bydlím bohužel daleko. Problém je, že když by se k ní někdo takový posílal, ona si ho nebude pamatovat a buď nebude doma nebo dotyčného domu nepustí. Do domova nechce. Uklizeno má, o sebe také pečuje, ale trvá ji třeba do odpoledne než se dá dohromady, protože vždycky na vše zapomene.
Děkuji za radu.

Pokud nemůžete vstoupit do děje, pak těžko radit. Její rodina jistě, pokud má zájem, může zajistit pečovatelskou službu, obědy, ale to jak píšete, tuto službu vlastně nepotřebuje, o sebe se nakonec postará. I když si to nepamatuje. V čem byste si sama představovala pomoc? Teta pravděpodobně trpí syndromem demence a skutečně aktuální informace si nebude pamatovat. (T.T.)


Family Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: