Poradna

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány.  Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.


Otec po operaci

28.7.2004 | Marie Polácková

Dobrý den, mám také dotaz: otec (62) je po operaci nádoru tlustého streva. Má vývod, který mu bude do pul roku opet voperován. Nádor byl velký, zatím nemetastázoval. Od operace (3 mesíce) je to s otcem doslova k nevydrzení. Matka se snazí, pomáhá mu, delá, co mu na ocích vidí. Otec je moc hodný clovek, ovsem poslední dobou (uz zhruba rok pred operací) je velmi náladový. Nyní jsou jeho nálady pro matku velmi zatezující. Napr. povídá, smeje se, pokud u nás nekdo je, jakmile se vsak zavrou dvere, sekýruje vsechny pro malickosti: lzicka na stole, noviny na zidli, nasrovnané rucníky v koupelne...odnásí to opet matka, která ho omlouvá a uklidnuje, ze je to tou nemocí. Mozná, ale otcovy nálady a príkazy se stupnují a mám s bratry obavu, aby se nám maminka nezhroutila. Pomáháme vsichni, kluci opravili garáz u domu,ploty a já (studentka) jsem si na prázdniny kvuli tumu nevzala brigádu a delám doma- zavaruji, pecuji o zahradu, nakupuji i varím. Vsichni chceme, aby se otec cítil dobre, ale co bude s námi? Nedá se to vydrzet. Prosím, poradte, jak nejlépe s takovým clovekem vyjít. Dekuji Marie

Každý z nás reaguje na zátěž jinak, co ví otec o své nemoci? Jaký postoj k ní zaujal, kromě toho že začal okolí sekýrovat? Je chuť a ochota ze strany otce o nemoci mluvit? A totéž ze strany rodiny, nejsou zda obavy? Maminka zaujala tolerujici postoj, vidí, že nemocí je změněný. V rodině se ostatni snaží pomáhat, takže maminka má podporu a nehroutí se. Nemoc a její prožívání má však své fáze, ty se budou měnit, otcovy projevy budou jiné. Zlobnost může vystřídat deprese, či vyrovnání se situací. Vhodná by byla konzultace s ošetřujícím lékařem, ale především hovor s otcem samotným.


Život bez bariérFamily Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: