Poradna

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány.  Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.


opatrovník

26.1.2012 | milena

Dobrý den,můj dotaz se týká mé mentalně nemoc.sestry,která je zbavena právních úkonů,a kterou si po smrti rodičů převzala do péče druhá mladší sestra.Bohužel tato sestra,která byla soudem ustanovena opatrovníkem se o nemocnou sestru nestará,tak jak ji bylo ustanoveno soudem.Jenom převezme každý měsíc na svůj účet peníze a ostatní věci jako je celodenní péče o mental.nemoc.sestru jí nezajímá.Zapomněla jsem se zmínit,že v domku po rodičích tato nemocná sestra žije sama,protože ta, která jí má na starosti bydlí se svou rodinou o tři km dál.Jelikož já žiji na jižní Moravě a ony dvě jsou na Slovensku(Žilinském kraji),musím několikrát v roce tam jezdit a o sestru se postarat,aby nechodila špinavá a hladová.Došlo to tak daleko,že ji odpojili plyn i elektřinu,včera mi volal starosta z té obce,že musíme zase dojet aby jsme věci dali do pořádku.Ale jak dlouho máme doplácet za to,že si jiní neplní svoje povinností.? Kdyby záleželo na mně, vzala bych si nemocnou sestru k sobě,jenže ona k nám na Moravu nechce.Bohužel také razantně odmítá i ústav soc.péče.Jsem zoufalá,protože nevím jak ji mám pomoct nebo na koho se mám obrátit. Prosím,poraďte mi!!! Děkuji! Milena Růžičková Lednice na Moravě

Líčíte situaci, která nemá řešení. O vaši mentálně retardovanou sestru, žijící sama v domku na Slovensku by se měla dle vašeho vyjádření starat opatrovnice - další vaše sestra, žijící 3 km od ní, neplní svůj úkol tak, jak by měla. Chtěla bych jen upozornit, že v náplni opatrovníka není celodenní péče o postiženou osobu, nýbrž ochrana sociálně právní. Vaše zdravá sestra by měla pro ni zajistit pečovatelskou službu, o tom se můžete společně domluvit.


Family Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: