Poradna

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány.  Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.


odmítání psychiatrické léčby

18.7.2011 | denisa bartošová

dobrý den,
prosím vás o radu: naše maminka se dostala do svízelné životní situace, její dům v praze byl koupen italskou firmou a ti začali dům rekonstruovat neskutečným způsobem.maminka bydlela v posledním patře, noví majitelé sundali střechu, jí pršelo do bytu.požádali jsme o pomoc právníka, ale nic moc jsme nezmohli.pro maminku to byl obrovský stres, ale nechtěla byt opustit bez náhrady, odmítala i na pár dní odjet.nakonec vše vyvrcholilo loni na podzim, kdy nám začala vyprávět různé příběhy, že jí italští majitelé pouštějí do těla proud, odsposlouchávají jí telefon, rozsvěcují jí červeným světlem obývakovou stěnu a podobně.bylo mi jasné, že to není v pořádku.na můj popud jí její bratr a můj švagr nakonec přesvědčili, aby se nechala hospitalizovat v léčebně v bohnicích.hospitalizována byla měsíc, během týdne se její stav pod léky rapidně zlepšil.nebyla jsem uvedena jako kontaktní osoba, zvolila svého bratra, takže jsem bohužel neměla šanci s lékaři promluvit.po propuštění však téměř okamžitě přestala brát předepsané léky, několik měsíců nám lhala /mě a sestře/ že dochází na psychiatrii, nikam však nechodila.její stav se opět zhoršil.navíc se před dvěma měsíci rozhodla odstěhovat z prahy do nového boru u české lípy, což jí pomohl zorganizovat její bratr a mě a sestře už jen zavolali, že je potřeba pomoct se stěhováním týden před.měla již uhrazenou kauci realitní kanceláři, nedalo se nic dělat.se sestrou jsme doufali, že jí nový domov pomůže.pomohly jsme se zařízením nového bytu, jezdila za ní celá rodina jak jen jsme mohli, ale je to pro nás všechny velká dálka a finanční zátěž.maminka zpočátku byla v pořádku, ale během měsíce se její stav zhoršil.sestra se s ní pohádala a nakonec se dohdly, že máma začne opět brát léky.ty jsem jí s manželem dovezla, před námi si lék opravdu vzala, tvrdí, že je bere dál.nicméně v sobotu jsem s ní měla hodinový rozhovor a vše je zpátky.ten člověk, který jí údajně pouštěl do těla elektrický proud jí prý našel, opět začal toto dělat.maminka stále předkládá nějaké důkazy - naprosto nesmyslné - vypadané drátky z drátěnky, drobky a argumentuje tím.když jsem jí v klidu ale upřímě odpověděla, že blázní, že to nejsou důkazy, rozčílí se, je zlá a sprostá, začne vyčítat.opakovaně jsem jí prosila, aby se opět nechala hospitalizovat, ale tuto varinatu odmítá s tím, že jí nikdo nevěříme a nadává nám.cítí se od nás zrazená a ublížená.
poslední dobou i velmi ztratila na váze, do telefonu mi říkala, že spí v novém bytě na záchodě, protože "tam jí nenajdou", ale podle mě spíše nespí a moc nejí.
faktem je, že naše maminka vždy byla velmi konfliktní osoba, vždy dokázala být na mě a sestru hodně zlá a sprostá,často vyvolává nesmyslné konflikty, je sprostá i na veřejnosti a čas trávený s ní je velmi vyčerpávající.nemá moc přátel, ani zájmů. ale vždy jsme jí nakonec dokázaly odpustit a pomáhaly jak jen bylo možné.teď o ní ale máme strach.prosím vás o radu, jak bychom měli jako rodina postupovat, abychom jí přesvědčili, že opravdu není v pořádku.v horším případě - což bych nerada, jaká je možnost nechat jí hospitalizovat i proti jejímu souhlasu.
opravdu mnohokrát děkuji za odpověď, cítíme se se sestrou opravdu zoufale.
s pozdravem denisa bartošová

Bylo by vhodné kontaktovat praktického lékaře a domluvit se o přístupu, neboť spádová ambulantní psychiatrie zřejmě nebude v Boru, ale v České Lípě V případě stupňující se naléhavosti popisovaných příznaků, tedy v případě ohrožování sebe /nejí, pro obavy spí na záchodě/či okolí, pak by bylo nutná hospitalizace i proti její vůli.


Život bez bariérFamily Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: