Poradna

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány.  Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.


Nezájem prarodičů řešit svou zhoršující se situaci

22.10.2014 | Jana

Dobrý den,
prosím Vás o radu jak postupovat. Moji prarodiče (babička 86 let, děda 84 let) žijí sami v domě, obě jejich dcery bydlí daleko a nemohou se o ně starat, ani za nimi častěji jezdit. Již nějakou dobu (10 let) se snaží rodičům domluvit, aby se přestěhovali do domova pro seniory. Oba zarputile odmítají a přepisují majetek na sousedy a vzdálené rodinné příslušníky (dům, v němž bydlí, jim už vlastně nepatří). Moje matka jim domluvila denní návštěvy opatrovatelky a rozvoz obědů až do domu. Obě záležitosti po měsíci zrušili. Také jim zařídila 2 místa v domově pro seniory, už 2x takové nabídky nevyužili. Děda už je psychicky nemocný, nemá od toho papír, protože lékaře odmítá navštívit (jeho lékař odmítá přijet) a pokud nebere léky, které mu zajistí babička (od dědova lékaře), je agresivní. V opačném případě je apatický. Babička velmi rychle chřadne, nemůže na nohu a špatně slyší. Je jasné, že takovou situaci snáší jen těžko. Když byla babička v nemocnici, děda byl přes telefon několikrát denně instruován, co má dělat (kde má jídlo, kdy se umýt, atd.). Nyní je v nemocnici děda (prodělal embolii – a již dříve 3x infarkt). Matka byla informována lékařkou, že se dcery musí o rodiče postarat. Prosím o radu, co znamená „musí“ (respektive do jaké míry)? Jak byste radil/a postupovat v tomto případě. Rodina by byla velmi ráda, kdyby bylo o ně postaráno již několik let, ale nechávají nás je pozorovat, jak se situace zhoršuje a odmítají ji jakkoli řešit. Prosím pomozte.
Děkuji

Vaši prarodiče nejsou omezeni v právních úkonech, jejich psychika spíše není postižena, rozhodují o svém životě sami. Žijí si svým životem a vám se jejich způsob života nemusí líbit. Děti mohou dohlédnout, pomoci svým rodičům - je-li pomoc potřebná a žádaná, či ji zprostředkovat a zaplatit. Pomoc proti jejich vůli přichází v úvahu při projevech duševní choroby (např. při výrazně nevhodném oblečení při diagnostikové demenci). Byla bych opatrná se slovem "musí", vždy bych zvažovala souvislosti, možnosti v dané situaci. Dohled s kuratelou až na posledním místě.


Family Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: