Poradna

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány.  Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.


Nevíme si rady s otcem, prosím o radu

3.10.2011 | V.

Dobrý den,
prosím o radu. Nevíme si rady se svým šedesátiletým otcem. Svou celoživotní hypochondrií se dostal do stavu, kdy bere spousty prášků na různé nemoci od depresí, přes bolesti zad atd. V letošním roce byl na vyšetření s cévami, kde zjistili, že jednu z hlavních cév má ucpanou 100% a druhou 50% a již mu není pomoci. Žije sám v rodinném domě, se psem, o kterého se dle mého názoru nestará tak, jak by měl, ale trvá na tom ho mít u sebe. Momentálně je ve stavu, kdy je den, dva jakž takž v pořádku, poté ztrácí sílu, nejí, padá a není schopen vstát, jen se klepe, protože nemá sílu, nic si nepamatuje a mluví nesmyslně. Pravděpodobně je to těmi ucpanými cévami - nedokrvením mozku? V této situaci již nemůže bydlet sám, bohužel však nejsem schopná a popravdě ani ochotná si ho vzít k sobě domů, jelikož bych to nezvládla ani psychicky, ani fyzicky (když upadne, nemám sílu ho zvednout). Přemýšlíme, že bychom ho umístili do nějakého ústavu, ač on samozřejmě stále tvrdí, že na to má času dost a je v pořádku. Není schopen si uklízet, někdy si i dojít na záchod nebo se najíst. Zařídili jsme mu nedávno dovoz jídla 3x za týden (z fin. důvodů pouze 3x), tak alespoň to. Pokud bychom ho tedy někam umístili, netušíme kam. Domovy důchodců berou nad 65 let a nechtějí výrazně nemocné... napadá mě tedy jedině LDN, ale všude se píše, jak je to tam strašné... Nejsem schopná posoudit, nakolik je jeho zdravotní stav závažný... Jeho praktický lékař i přes naši žádost neprodlužovat otci řidičský průkaz povolení k řízení prodloužil - není si vědom jeho špatného zdravotního stavu??? Prosím tedy o radu, co bychom v této situaci mohli udělat? Děkuji.

Zkuste se podívat, jak v praxi vypadá spádová LDN, bez návštěvy těžko činit závěry. Jsou mezi nimi značné rozdíly. I domovy pro seniory přijímají klientelu s horším zdravotním stavem i jejich vlastní obyvatelé mívají během pobytu problémy. Jen akutní stavy řeší nemocnice, po odléčení se vracejí zpět. S praktickým lékařem by bylo vhodné situaci probrat osobně, jak hodnotí zdravotní stav a na základě čeho prodloužil ŘP vašeho otce. Je však možné, že stav svého tatínka vidíte v horším světle než on. A především, má otec příspěvek na péči? Neboť mohli byste jej využít k dalším pečovatelským službám, či sousedské výpomoci. Není třeba vše řešit ústavní péčí.


Family Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: