Poradna

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány.  Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.


Nespokojenost se službami od člena rodiny

29.5.2019 | Michaela Zapletalová

Dobrý den. Babička 86 let, má třetí stupeň závislosti a pobírá příspěvek na péči. Já, vnučka, 41 let, syn v mé péči 5 let. Nastěhovala jsem se k ní, abych se o ní mohla starat. Babička mě psychicky depta, neustále slovně ponižuje a je nespokojená s tím, jak se o ní starám. Moje stanovisko je takové, že dělám, co je v mých silách a jsem na pokraji sil. Pracuji pro ni, jen za střechu nad hlavou a jídlo pro mě a syna. Žijeme v domku a vše je na mě. Úklid celého domu, praní a žehlení, nakupování, vyřizování u lékaře a na úřadech, péče o její hygienu a zahrada. K tomu samozřejmě dítě. Nemám při své celodenní práci žádné postoje, neustále jsem ve stresu a dívám se na hodiny abych někde něco nezpozdila. Ona má své časy, kdy vstává a kdy vyžaduje jídlo a léky. Babička má cukrovku, takže musí mít pravidelný režim. Přesto, že má vždy vše připravené, že dbam na dodržování 100% úklidu, na kterém trvá a byla na něj zvyklá (mytí oken a praní záclon co 14 dní,nikde nesmí ležet volné věci, nádobí se musí okamžitě mýt apod), je nespokojená s mými službami. Navíc ji vadí, že se odpoledne věnují synovi. Vyzvedávám syna až v 16h že školky. Ona tvrdí, že už je velký a že se o sebe postará sám. Ona prý potřebuje soustavou péči. Dle jejich slov jen vařím a nic nedělám a ona je prý neustále sama a nikdo se s ní nebaví. Přitom si povídáme u snídaně, po ranním příchodu ze školky hrajeme karty a pijeme Kafe, případně si povídáme až do půl jedenácté, kdy jdu vařit. Pak spí a já zase uklízím až do půl třetí, kdy vstává. Dám jí svačinu a trávím s ní čas do doby, než jdu pro malého. Od šesti večera ona už má svůj program u TV. Kvůli ní jsem přestala chodit do práce a manželství mám na rozpadnuti. Přestávám to psychicky zvládat a sem tam si musím dát panáka, když mě obviňuje a za zády pomlouvá rodině. Byla jsem se se situací svěřit sociální pracovníci Úřadu práce. Ta mi řekla, že s tím nejde nic dělat. A já jsem zoufalá. Mam právo se od ní odstehovat? Chtěla bych dal chodit pomáhat bez nároku na peníze jen jako vnučka, s tím, že bych přišla, jak malého odvedu do školky, uklidit koupelnu, záchod, vyprat, vyžehlit, vysát, uvařit a umýt nádobí a jak půjdu pro malého, tak se tam už nevracet a volné víkendy, abych se mohla věnovat dítěti a ne ji, když ji stejně není nic dobré. O péči cizí osobou nechce ani slyšet. Širší rodina je při mě. Její syn se starat nebude, je invalidní a mě nenávidí. Moje matka se starat nebude, protože se s babičkou nesnese. Mám právo bydlet mimo její domácnost a chodit k ní jen na 6h denně? Když je syn nemocný, mám nárok být s ním doma a jí zanechat v krátkodobé péči jejího syna? Děkuji a omlouvám se za litaniji.

Samozřejmě máte právo bydlet mimo domácnost vaší babičky, ale nastěhovala jste se k ní společně se synkem do jejího domku, s tím, že jí budete pomáhat. Vše je na vás, což podrobně líčíte. Nepíšete o příspěvku na péči a jeho výši, zdůrazňujete, že byste chtěla bych dal chodit pomáhat bez nároku na peníze jen jako vnučka na 6 hodin denně. Jaké bylo vaše očekávání, když jste se rozhodla pro pomoc babičce? Neznám širší souvislosti, těžko vstoupit do děje...tt

Aktualizace stránek "pečující" již koncem ledna 2018 skončila, jedná se poslední zodpovězený dotaz.


Family Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: