Poradna

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány.  Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.


Nespavost po mozkové mrtvici

20.9.2004 | Lenka

Máme problém s maminkou mého přítele (72 let), která prodělala mozkovou mrtvici a je na 1/2 těla ochrnutá. Již 1,5 roku ji máme doma a stará se o ni přítelův tatínek (74 let). Tatínek vše celkem zvládá s naší pomocí a s pomocí Charity - 1x denně přichází pečovatelka a s maminkou cvičí a umyje ji. Maminka je psychicky v pořádku, co nás však trápí je její noční nespavost. Některé noci prostě nespí a pořád po tatínkovi něco požaduje: poškrábat.., napít..,přikrýt.., odkrýt.., přetočit... a tak to jde celou noc. Tatínek se proto nevyspí a začíná se nám ztrácet před očima. Prášky na spaní nezabírají. Prosím poraďte... Děkuji.

Stává se to, občas dochází i k záměně dne za noc. Cílem je zapojit nemocného a aktivizovat jej přes den. Upravit dávkování léků tak, aby všechny s aktivizujícím účinkem byly podávany do oběda. Ty s utlumovým účinkem navečer. Především je potřeba probrat situaci s tatínkem, jak situaci vnímá on. Víte, abyste jako rodina se nestavěli do situaci "my dobře víme, co je pro tebe dobré". Zkrátka, abyste si vyjasnili, jak v čem kdo může jemu i tím pádem mamince pomoci.


Život bez bariérFamily Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: