Poradna

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány.  Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.


Nemohoucí 90 letá babička po dvojité operaci stehenního krčku

8.3.2018 | Milan

Dobrý den, mám otázku týkající se péče o starou 90 letou babičku, která je po operaci stehenního krčku, nepohyblivá a nemohoucí. Celý problém bych popsal asi takto. Začátkem prosince minulého roku si má babička zlomila stehenní krček a musela být operována. Okamžitě se stala nehybnou, nejprve ležela na LDN a poté byla převezena do lázní na rehabilitaci, aby jí rozpohybovali a opět naučili chodit. Jenže má babička si dokázala 26.12. přivodit v lázních zlomeninu toho samého krčku podruhé (nutno podotknout vlastní vinou). Takže byla opět operována a musela 6 týdnů ležet, aby jí vše alespoň trochu srostlo a mohla se začít učit chodit. Bohužel 7. 3., má babička musela opustit rehabilitační zařízení a je schopná ujít max. 3 kroky za pomoci chodítka (přičemž se jí spíše nechce i díky její stařecké demenci a také její povaze). Tzn. téměř nehybná, ležící, neschopná si sama dojít na WC atd. Bohužel jsem jenom vnukem, tak nemám tak přesné informace, ale má babička musela rehabilitační zařízení po 3 měsících opustit (tuším kvůli pojišťovně, která více nehradí) a nárok na další hospitalizaci by měla opět až po 3 měsících (nebo týdnech?). Problémem naší rodiny je neschopnost kvůli pracovním, studijním povinnostem, nebo i zdravotnímu stavu členů rodiny se babičce věnovat 24 hodin 7 dní v týdnu. Rád bych se proto zeptal, existují nějaká zařízení (ať už hrazená pojišťovnou, nebo i hrazená z vlastních prostředků), kde by se dokázali o takového člověka postarat? Nebo i jaké jsou možnosti jak se o takového člověka starat? Jde mi hlavně o to naučit babičku chodit, aby se mohla sama obstarat a vrátit se domů (co se týče jejího zdravotního stavu obecně, je ve velice dobré kondici). Mockrát děkuji za radu.

Zkuste se zeptat přímo v zařízení, kde je babička hospitalizovaná. A přečtěte si v odpovědích, jak situaci řešili ostatní. TT


Family Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: