Poradna

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány.  Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.


Nemocný otec a dům

2.5.2013 | Jana

Dobrý den,
žiji s otcem (76 let) a jeho družkou (78 let) ve velkém starém domě se zahradou. Otec je nemocný, již do 42 let trpí cukrovkou a diabetickou nohou, nyní vlivem diabetické retinopatie ztrácí zrak. Již před několika lety se začala měnit jeho psychika, dříve byl na mne velmi vázán, poslední dobou mne však vyhazuje z domova, vulgárně mi nadává, bývá depresivní, náladový, protivný. Péči o dům a zahradu samozřejmě nezvládá. Vzhledem k jeho despotismu jsem se nevdala (nikdy nechtěl nikoho pustit ani na návštěvu, všechny mé nápadníky vnímal jako nepřátele) a odjakživa jsem se snažila pomáhat v domě i na zahradě dle svých sil a časových možností.
Nyní se situace má tak, že otec s družkou již značně zanedbávají péči o zahradu i čistotu v domácnosti. Mimo jiné zde chovají starého kocoura, který je bohužel také nemocný a nečistotný. Snažím se vše udržovat v přijatelném stavu, jak jen to jde, ale pracuji 7 dní v týdnu, většinou do večera a jsem na vše zcela sama. Navíc otci vadí jakékoli uklízení, dokáže být velmi zlý, pokud zjistí, že jsem uklidila v okolí jeho postele. Nadává mi, že mu tam dělám "bordel".
Lékaře neuznává, psychiatry a psychology obzvlášť. Je vyloučeno, že bych jej k některému dostala.
Co mohu v takové situaci dělat? Je toho na mne příliš a jsem už zoufalá.

Situace je dlouhodobá, spíše celoživotní, jak sama píšete "Vzhledem k jeho despotismu jsem se nevdala". V současnosti je problém rozdílného pohledu na čistotu v domácnosti a o péči o zahradu. Zkuste přijmout myšlenku, že si o svém pokoji a úklidu rozhoduje dle vlastních představ a úklid zahrnuje minimální péči. Komu vlastně patří dům a zahrada? Kdo za za něj nese zodpovědnost a platí daň? Také podle toho by se měl odvíjet jeho příběh.


Family Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: