Poradna

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány.  Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.


Nemocna maminka v byte

21.1.2018 | Miroslav

70 let, vaha cca 90kg. Maminka v byte ve 4 patre bez vytahu, prestala casem chodit, bolela ji noha, ale k lekari nechtela vecne jit. Vic spavala. Nyni lezi na zemi, tvrdi dokola, ze ma moc tvrdou postel, ze se posouva a nejde z te postele vztat. Tvrdi jak uz do postele sla, pritom je stale na zemi. Je privedomi, pamatuje si datum, prostor. Byla ji privolana sanitka, odmitla ale jit. Rekla zachrance, ze ona vybehne schody, ona pude uvarit potom kafe. Postavili ji na nohy. Udelala dva kroky, drzela se a stala. Zachranar skoro nastvanej, potrebuje souhlas, ona ze nikam nepude, ze je ok. Odjeli. Maminka opet spadla, opet na zemi.

Prisla znama, pta se ji, ona ze je suha a cista! Pritom je pomocena, vykaly v pokoji bezne. Bohuzel ji nedokazala ani ona presvedcit, aby se nechala odvezt do nemocnice, ze muze mit problem s nohou a neco psychicke.
Uzivala snad jen Citalex, Lexaurin, pry jedine ji nechat, az bude bez vedomi bez jidla, vody a spadne na dehydrataci. Vodu totiz a jidlo neprijma. Jeji lekar? Ten jen rekl tu sanitku, nic nevyresil.
Osobu neni mozne odvezt proti jeji vuli. Smrdi to tam.

Dotaz: pokud maminku odvezou do nemocnice v tezkem stavu, az nebude moct mluvit, je povinost takovou maminku muset prijmout zpet? Pokud se o ni nemuzeme postarat? Pritelkyne nemuze, ma psychiatricke prasky, nehybnou ruku, sama potrebuje peci. Ja jako syn matky, jsem vecne v praci.
Maminka nema trvaly pobyt v byte ani zadne zvlastni pravo na byt.

Dotaz 2: je mozne predat nemocnici kontakt na sestru a toho manzela, aby ji pripadne odvezli pote dle stavu na trvaly pobyt? a nebo umystili na nejake luzko LDN ci jak se tomu rika?
Mame pocit, ze je tam i nejaka demence.Dohovořte se s obvodním lékařem o dalším postupu a především s jejím psychiatrem. Odpovídá maminčin psychický stav "nebezpečná sobě svému okolí"? Jestliže se o matku nemůžete přiměřeně postarat, tedy nikdo z rodiny, což se stává při zhoršujícím se psychickém i somatickém stavu, je potřeba zajistit pomoc profesionální, ať už ambulantní (sociálně zdravotní) nebo ústavní. TT


Family Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: