Poradna

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány.  Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.


Myšlenky babičky na vlastní smrt

18.1.2011 | Lenka Procházková

Dobrý den,

babička dovršila nedávno 80 let. Je stále aktivní, pohybuje se, i když si stěžuje na bolesti nohou. Doposavad byla celkem v pohodě, ale s překročením 80 si najednou začala uvědomovat vlastní konec. Denně se zaobírá myšlenkami na smrt a neustále nám volá a brečí do telefonu, že už tu dlouho nebude, že má rakovinu, že umírá. Babička bydlí sama v domku se zahradou, jediná dcera jí zemřela před 4,5 lety, s manželem se rozvedla ještě když byla její dcera dítě. Jsme tři vnučky, které však bydlí s rodinami daleko a nemohou tudíž babičku často navštěvovat. Chápeme, že myšlenky na smrt jsou v tomto věku přirozené, jak ale reagovat na její slova v telefonátu, případně při návštěvě? Vyslechnout a utěšovat? Nebo máte jinou radu?

Děkuji za odpověď.
Procházková

Bylo by vhodné kontaktovat obvodního lékaře, babička víc trpí, než je potřeba. Což by bylo vhodné domluvit jak s babičkou, tak s lékařem, aby mu byl jasnější důvod návštěvy babičky.


Život bez bariérFamily Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: