Poradna

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány.  Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.


Můj táta je po mrtvici

12.5.2013 | Dana

Hezký dobrý den,
cca před měsícem postihla mého tátu (69 let) mrtvice. Stalo se mu to tak, že se mu v tu noc zatočila hlava. Do nemocnice ho ale přivezli až druhý den, protože jsme netušili, že se jednalo o mrtvici. Právě, že v ten den po té noci co ho to postihlo, ho "jen" bolely nohy, což ho bolí i normálně a večer ještě luštil křížovky, až následující den hůře mluvil, tak to už mamka na nic nečekala a volala záchranku. Dopadlo to tak, že ještě v nemocnici ho postihla ještě jedna mrtvice a výsledek: je ochrnutý na pravou část těla - tedy pravá ruka a pravá noha ho moc neposlouchají a také hůře mluví - není mu moc rozumět. Takto ho to tedy postihlo. První týden byl na neurologickém oddělení, teď už je skoro 3 neděle na rehabilitačním oddělení. S mluvou je to trošku lepší, ale kolikrát mu nerozumíme co říká, tak se zeptáme znovu a to už si dá více záležet, že pak už mu rozumíme. Na tom rehabilitačním oddělení udělal trochu pokrok i s rukou, ale noha ho ještě moc neposlouchá. Na tom rehabilitačním oddělení s ním cvičí jak řeč, tak i tu ruku, nohu a chválí ho, že pokroky dělá. Zkouší už také chodit o berli. Minulý týden jsme ho měli na propustku na víkend doma, to samé se opakuje ještě tento víkend a pak na tom rehabilitačním oddělení bude ještě tak týden, 14 dní a dnes mu doktor navrhl, že by mohl jet ještě do rehabilitačního střediska někam do Podkrkonoší. Do nemocnice za ním chodí někdo z nás denně - střídáme se já, mamka, strejda a babička.
Táta měl jít původně - právě před měsícem na operaci s krkavicí - s druhou stranou - na té první byl asi před 2 lety. A asi před 8 lety byl také už na jednom bypassu - to se týkalo nohy, tedy táta na ucpávání cév trpí. Tedy teď, když tátu postihla mrtvice, se operace s krkavicí odkládá.
Táta do té doby i kouřil, teď už měsíc nekouří, tak snad i pak přestane.
Prosím Vás - jak si myslíte, že na tom táta je a myslíte prosím, že se z toho dostane úplně? Moc Vás prosím o Váš pohled, informace, rady. Děkuji. S pozdravem Dana

Jak sama popisujete situaci, pozvolna je vidět u táty pokrok. Kvalifikovaná péče je zajištěna, rodina je kooperativní, táta sám se snaží o spolupráci. Rehabilitace po cévní příhodě vyžaduje dlouhodobou, trpělivou spolupráci. Každá forma odborné rehabilitace je vhodná a pokud se ji naučí rodinní příslušníci, pak je pomoc špičková - bude vidět na výsledcích .


Family Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: