Poradna

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány.  Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.


Mrtvice

20.4.2016 | Novakova Katerina

Dobry den, chtela bych se na Vas obratit s velice urgentnim problemem. Byla bych Vam vdecna, kdybyste mi poradili, kam se obratit nejdrive a jak celou zalezitost resit. Moje znama, ktera bydli v ČR ma tetu na Slovensku, je ji 90 let a pred mesicem prodelala mozkovou prihodu, byla jiz propustena z nemocnice do nejakeho rehabilitacniho centra na Slovensku, kde se o ni vsak prokazatelne nestaraji - teta stale lezi, je na plenach a temer nemluvi. Proto by si moje znama chtela vzit tetu do Cech, kde by ji zaridila bud domov duchodcu nebo pobyt v rehabilitacnim centru, kde by zaroven dohledla na to, ze lekari nezanedbavaji peci. Ze zakona ma osoba zdravotne postizena narok na prispevek na peci. Obracim se na Vas tedy s dotazem, za jakych podminek by bylo mozne prestehovat tetu ze Slovenska do Cech? Museli bychom ji tu najit praktickeho lekare, zaregistrovat u zdravotni pojistovny, zazadat o prispevek na peci a najit zarizeni, kde by se mohla teta rehabilitovat. Poradte mi prosim, kam se mam obratit nejdrive a jak tuto celou zezitost resit. Je to velice urgentni, protoze v pripade zanedbane lecby je mala sance na zlepseni tohoto stavu. Proto Vas prosim o rychlou odpoved.Dekuji mockrat! S pozdravem, Novakova.

Vážená paní Nováková
velmi opatrně bych hodnotila situaci tety vaší známé, které je 90 let, před měsícem prodělala mozkovou příhodu. "Z nemocnice byla propuštěna do nějakého rehabilitačního centra na Slovensku, kde se o ni však prokazatelně nestarají - teta stále leží, je na plenách a téměř nemluví. Proto by si moje známá chtěla vzít tetu do Čech, kde by ji zařídila buď domov důchodců nebo pobyt v rehabilitačním centru." Zkuste se svou představou obrátit na nejbližšího praktického lékaře, aby vás uvedl do reality se zdravotní péčí pro nemocné cizince. Už samotný převoz do ČR by byl velmi problematický. Zdravotní stav zřejmě neodpovídá umístění do domova pro seniory, spíše do léčebny pro dlouhodobě nemocné. TT


Family Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: