Poradna

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány.  Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.


Mozková mrtvice

4.8.2004 | Magda

Dobrý den,

ani se tak moc nechci na něco zeptat, spíš se svěřit s vlastními zkušenostmi - po tom, co jsem si tady hezkého přečetla. Stručně řečeno, pro babičku po mrtvici jsme sháněli jakoukoliv péči, aby mohla zůstat doma, alespoň obědy. Absolutní neúspěch. Bydlí v malé vesnici, kam žádná charita, pečovatelská služba apod. nejezdí. Chtěli jsme jí podat žádost do domova důchodců, pro všechny případy, kdyby zůstala ležící po další mrtvici (máme v DD kamarádku, od které víme, že se tam o lidi opravdu dobře starají a nechtěli jsme, aby případně skončila v nějaké LDN). Její obvodní lékařka nás víceméně vyhodila, a to už v době, kdy babička nevěděla ani jak se jmenuje a kde je (sice fyzicky jakž takž, ale jistě víte, o čem mluvím), takže už 24hod péči potřebovala (ale my ji nechtěli, chtěli jsme jen pojistku, co kdyby...). Natož aby nám paní obvodní doktorka doporučila nějakou pomocnou organizaci...hahaha. Z nemocnice nám ji tenkrát dali "domů umřít", bez jakýchkoliv informací, ale je bojovník a bojuje už 6 let. Bohužel od včerejška nám po další mrtvici leží v nemocnici, ochrnutá na pravou stranu těla, nemluví, nemůže si ani sednout. Bohužel neurolog je na dovolené, takže ji vyšetří až po návratu a zatím ani nevíme, jestli je vůbec schopná třeba polykat (včera nás nenapadlo se zeptat, opět konzultace se známými...). Nevíme ani, jestli nás vnímá, ale asi ne. Informace nám podala jen sestřička, doktor není k zastižení, a víme jen to, že je neklidná a prášky nezabírají, a pokud to takhle půjde dál, přivážou ji k posteli. Můžete mi, prosím, alespoň napsat, co by se nyní mělo dít? Postup nemocnice se mi nezdá úplně nejlepší, na druhou stranu ale chápu jejich pohled, že jestli má umřít, tak ať je to radši dřív, než jí zbytečně trápit na nějakých přístrojích...Díky, že jsem si mohla postěžovat. M

Milá Magdo,
špatně si mi reaguje na váš smutný dopis, navíc není jasné, v kterém regionu Vaše babička bydlí. Ale obecně řečeno, je nutné ze strany rodiny se ptát. Neni možné, aby lékař nebyl k zastižení! Lze se telofonicky domluvit, kdy přijdete, aby byl přítomen. Není-li zbytí, je vhodné poslat opodstatněnou stížnost. Není mi zcela jasné odmítnutí žádosti do DD, jedná se přeci o sociální zařízení a v ČR zatím může dát zcela i zdravý senior/ka žádost o umístnění. Tu ovšem podepisuje žadatel, nikoliv jeho rodina.
Z Vašeho dopisu je zřejmé obtížné přijetí smrtelnosti svých blízkých, což je zcela pochopitelné. Přesto byste jistě, za důstojných okolností a zasvěcenějším rozhovoru se zdravotníkem, s odchodem babičky smířila.


Život bez bariérFamily Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: