Poradna

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány.  Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.


Mozková mrtvice

12.11.2012 | Dáša

Dobrý den, prosím o radu. Můj otec dostal před měsícem mozkovou mrtvičku, je ochrnutý na levou část těla, ale řeč a jiné mnímání to neovlivnilo. Problém spočívá v tom, že otec(ač moc nehybný), chce žít, komunikovat, hýbat se (byl to aktivní sportove) a v nemocnici jenom leží, leží, přijde mi, že čím déle ho navštěvuji tím se mi zdá horší, bez motivace. Sestry se sice starají - má čistou postel, nemá hlad, je učesaný, ale to je všechno. Nikdo s ním nemluví, necvičí, prostě jenom leží a dívá se z okna. Já se snažím s ním komunikovat, ale pouze hodinu obden - při návštěvách. Mám deprese z toho, že personálu na něm nezáleží - má 75 let. Copak člověk i v tom věku nechce žít? Rve mi to srdce, když vím, zase bude mlčet celé dny, hodiny dny. Sestra přijde, zeptá se jak se mátě dědulo, převlíkne postel a už ji zace není. Jsou zase v hloučku a chichotají se, občas se koukne na dědulu přes sklo. Je toto rehabilitace? Otec umí jenom to, co jsem ho naučila já. Jsem přesvědčena, že se mu nikdo nevěnuje, chodím za otcem obden a ještě se nestalo, že by tam byla logopedka atd. Sestra mi na otáku proč má těžký jazyk odpověděla, že on nechce mluvit. Je to normální? Vím, že chce, zkusila bych mu masírovat pusu, ale nevím jak. Prosím o radu, kdy se ma začít s rehabilitací a jakým způsobem. Nevěřím, že mi personál říká pravdu ohledně rehabilitace. Otec je den za dnem apatičtější. Děkuji

Zkuste se domluvit s rehabitačním oddělením, v případě, že není, s rehabilitační sestrou z domácí zdravotní péče k možné konzultaci a k případné externí spolupráci. Rehabilitaci není možné řešit na dálku.


Family Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: