Poradna

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány.  Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.


manzel parkinsonik 81 let,pece

11.8.2013 | ing.arch.Olga Rysava

manzel ma 16 let parkinsonovu nemoc a diabetes a21 let. v lednu t.r. si pri padu zlomil obratel L1,byl hospitalizovan do konce kvetna a pak byl prevezen do domaci pece (pecovatelska sluzba rano a vecer a rehabilitacni cviceni 3x tydne, zbytek casu v me peci (mam 79 let).Pred 3 tydny nebyl k probuzeni, odvezen zachranou sluzbou , hospitalizovan, po cca 5 dnech nabyl vedomi,vnima,ale nemuze se hybat,neni ochrnuty atemer nemluvi.Diagnoza neni presne stanovena, mozna je kmenova ischemie nebo nasledek prodlouzene doby glykemie. Lezi na internim odd.,osetrujici lekar navrhuje bud do LDN nebo domu, kdyz se citim, ze to zvladnu.Ted ma umelou vyzivu,CHOPN a zanet mocovych cest z cevky, je lecen antibiotiky a jsou obavy, ze by se mohl vyskytnou zapal plic, ktery uz v minulosti mel 3x.Prosim poradte co mam delat, mam obavy, ze kdyz o nej budu pecovat doma s osetrovatelkou 3x denne a pecovatelkou take 3x denne po 1-2 hodinach, stale zbyva jeste hodne hodin, kdy bude pece zaviset na mne a mohla bych z neznalosti bud udelat osudovou chybu.Navic manzel zije jiz ve svem, nerealnem svete podezirani,halucinaci, bojkotu a odporu. Predem dekuji za jakoukoliv radu co by bylo nejrozumejsi.

Porada vede k vašemu závěru, rozhodnutí, co sama skutečně ve svém věku zvládnete a dle toho postupovat. Stejně užitečná budete při pravidelných návštěvách v LDN jako případně neužitečná v domácí péči při závislosti na vaší péči, které je třeba se naučit. Bude-li podpora ošetřovatelky a vaše zaučení možné, lze i v domácí prostředí situaci zvládnout, ale totéž je možné i v LDN, ovšem bez pocitů viny a výčitek.


Family Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: