Poradna

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány.  Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.


Maminka s Alzheimrem

25.11.2012 | Milena Kavalíková

Dobrý den, obracím se na vás s prosbou o radu.Manželova maminka trpící Alzheimrem těžšího stupně je nyní v léčebně,kde čeká na umístění do domova důchodců.Jejímu umístění tam předcházelo to, že vyžadovala neustálou 24hod.péči,utíkala,a nevydržela na místě atd.Oba jsme zaměstnaní a začalo to být pro nás neunosné.Náročná péče o ní skončila manželovým zkolabováním a jeho odvozem do nemocnice.Již dříve byla 2 měsíce na LDN pro zhoršení jejího psychického stavu.Tam se uklidnila a částečně "srovnala"a tak se ji manžel z LDN rozhodl vzít do domácí péče..Ale po příchodu domů na tom během tří dnů byla psychicky ještě hůře než před hospitalizací,znovu utíkala, a začala být chvílemi i zlá..Nyní se manžel rozhodl ji vzít na vánoce domů, s tím, že si bude 2dny u jedné dcery,další 2 dny u druhé dcery a pak u nás .Maminka se mu zdá v ústavu klidná,opět srovnaná,ale já to nepovažuji za dobrý nápad,mám strach aby se neopakovala situace z minula,ale nechci to manželovi rozmlouvat.Navrhla jsem mu jen aby se poradil z lékařem, jestli náhlou změnou prostředí a následným "harcováním"od jednoho k druhému, mamince spíš neublíží,ale odmítl to a nedá si to vymluvit.,Maminka nemá ponětí o tom,kde je ,myslí si že je doma,a vánoce a svátky poslední 3 roky ani nevnímá.Je mi ji také moc líto a tak opravdu nevím co s tím.Děkuji předem za radu

Něco je racionální úvaha, že pro nemocného s těžším stupněm postižením kognitivních fukcní je vhodnější neměnnost prostředí. Navíc tchýně není vaše maminka, vztah k ní je jiný. Její nemoc chápete věcněji, realističtěji, ale to na výsledku jejího pobytu během vánoc nic nemění. Syn vnímá situaci emocionálněji a podle toho se odvíjí jeho další kroky, zřejmě i ví, co jej čeká, ale je přesvědčen, že takto je pro maminku i pro něj správné. Kdyby tak neučil, měl by pocity viny. Vymlouvat mu to, jak jste sama poznala, nemá význam. Zkrátka přijmete myšlenku, že vánoční svátky budou probíhat složitěji, než byste chtěla.


Family Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: