Poradna

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány.  Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.


Maminka odmítá vyšetření u lékaře

13.5.2011 | Věra Veselá

Dobrý den,
prosím o radu, co dělat, když osmdesátiletá maminka odmítá navštívit odborného lékaře (psychiatra), ke kterému dostala doporučení od svého praktického lékaře. Tvrdí, že není "žádný blázen"; přitom má různé varovné příznaky, např. je velice zmatená, nepamatuje si, neumí řešit nejjednodušší situace a trpí bludy, např. že v jejím bytě (žije sama) jsou nějací cizí lidé apod. Občas také mluví o svém dva roky mrtvém manželovi, jako by byl naživu. Také se svými problémy chodí za sousedy v domě a ti trvají na tom, že situaci musím nějak vyřešit. K sobě si ji vzít nemohu, chodím ještě do práce. Jsem bezradná.
Moc děkuji za odpověď.

Bylo by vhodné, abyste s maminkou spolu došly za praktickou lékařkou a návštěvu společně domluvily a připravily. Bude-li vaše maminka "obtěžovat s problémy" sousedy, mohou být pochopitelně problémy, záleží na míře jejich tolerance.


Život bez bariérFamily Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: